Petek, 18. 7. 2025, 16.43
8 ur, 7 minut
Danci imajo velike težave z letali F-35

Kritiki trdijo, da so postali ameriški F-35 za Dansko varnostno tveganje.
Ameriško radarsko nezaznavno bojno letalo F-35 postaja težava za Dansko. Ameriške dobave tega letala Danski zamujajo, letalo je tudi preglasno, dražje od načrtovanega in zdaj tudi varnostno tveganje zaradi želja Donalda Trumpa po priključitvi Grenlandije k ZDA. Težava za Dansko je še toliko večja, ker je ta država vojaško popolnoma odvisna od ZDA.
Kot članica Nata je bila Danska vedno tesna zaveznica ZDA. Zato ni bilo nenavadno, da je bila majhna nordijska država vključena v razvojno fazo F-35, in sicer že dolgo, preden je vzletelo prvo letalo, piše švicarski medij Watson.
Težave zaradi Trumpovih "grenlandskih" groženj
Za zdaj ima Danska v uporabi 11 letal F-35, ki med drugim patruljirajo nad Baltskim morjem v smeri proti Rusiji. Köbenhavn se je poleg tega leta 2016 odločil za nakup še 27 novih letal F-35.
A zadnje čase je dansko-ameriško sodelovanje pri F-35 v težavah zaradi Trumpovih napovedi, da si ZDA želijo Grenlandijo in da bi jo po potrebi zavzele z vojaško silo. Odkar je Washington zagrozil Danski, je danska diplomacija pridobila močno podporo v Franciji, Veliki Britaniji in Nemčiji, invazija ZDA pa se zdi izjemno nerealna.
Ubijalski izklop na daljavo?
Toda po mnenju strokovnjakov ima Trump veliko bolj premetene načine, kako pritiskati na Dansko – in jo morda prisiliti v neugoden dogovor. Na primer z letalom F-35.
Trump Danski grozi, da bo del proizvodnje letal F-35, ki se zdaj nahaja v skandinavski državi, prenesel v ZDA.
Vojaški strokovnjaki na Danskem se prav tako bojijo, da bi ZDA lahko relativno hitro onesposobile lovsko letalo. Govori se celo o t. i. ubijalskem izklopu supermodernega letala na daljavo. Ali bi to lahko storili s pritiskom na gumb, je sporno.
Enostavna prizemljitev letal?
Toda F-35 je odvisen od komunikacijskih sistemov, posodobitev programske opreme in rezervnih delov, ki jih nadzorujejo ZDA. Prizemljitev letal bi bila enostavna, je dejal nekdanji direktor francoske vojaške obveščevalne službe.
Dvomi o F-35 obstajajo tudi v Kanadi, na Portugalskem in v Nemčiji, vendar Danska razmišlja o neposrednem konfliktu s Trumpom. Nekdanji danski namestnik načelnika oboroženih sil pravi, da je bila država naivna, medtem ko konservativni politik Rasmus Jarlov, predsednik parlamentarnega odbora za obrambo, celo imenuje F-35 varnostno tveganje in obžaluje nakup letala.
Vlada noče odstopiti od F-35
Kljub temu danska vlada noče niti slišati o odstopu od F-35. Ravno nasprotno: jasno je povedala, da ne vidi alternative in celo namerava ugoditi zahtevi vojske ter naročiti več teh letal z zmanjšano radarsko vidljivostjo. Načelnik generalštaba vojske Michael Hyldgaard je dejal, da so v programu F-35 vsi medsebojno odvisni in da to velja tudi za ZDA.
Med Washingtonom in Köbenhavnom so se odnosi poslabšali zaradi Trumpovih napovedi, da bo Grenlandijo priključil ZDA.
Kritiki pa stvari vidijo drugače, še posebej, ker so se v zadnjem desetletju ponavljale težave z F-35 in ZDA, vključno s ponavljajočimi se zamudami pri dobavi. Vendar je nakupna cena ostala v okviru načrtovanega proračuna, ker je danski parlament od začetka velikodušno načrtoval proračun in tako absorbiral določena povečanja stroškov.
Hrupni F-35
Širitev letalske baze Skrydstrup, kjer so letala F-35, je tako stala več kot dvakrat več od načrtovanega. Izkazalo se je tudi, da so letala veliko glasnejša od pričakovanega. Rezultat: 1.500 lokalnih prebivalcev se bo moralo pred hrupom zaščititi z zvočno izolacijo, v nekaterih primerih pa celo preseliti.
Vendar bi lahko Trump povzročil še en, veliko višji stroškovni dejavnik. Ker je Danska del razvojnega programa F-35, so bila danska podjetja za orožje in tehnologijo pogodbeno zavezana k proizvodnji delov za lovsko letalo. To je doslej danski industriji prineslo na stotine milijonov evrov in veliko delovnih mest.
Prenos proizvodnje v ZDA?
Toda lani je Trump zagrozil, da bo zaradi ekonomskih in varnostnih razlogov to proizvodnjo prenesel na ameriška podjetja. To se še ni zgodilo, vendar bi s tem korakom lahko močno pritisnil na Dansko, še piše Watson.