Četrtek, 31. 10. 2024, 13.31
1 mesec, 3 tedne
Bruselj sprožil preiskavo spletnega trgovca Temu
Evropska komisija je danes sprožila preiskavo kitajskega spletnega trgovca Temu, v kateri bo ocenila, ali ta krši določbe evropskega akta o digitalnih storitvah (DSA). Če bo potrdila sum, da Temu krši evropsko zakonodajo, lahko podjetje doleti visoka finančna kazen. Pri Temuju so zagotovili, da bodo v preiskavi sodelovali.
Bruselj se bo v preiskavi med drugim osredotočil na sisteme za omejevanje prodaje nezakonitih proizvodov, vzpostavljene na spletni trgovini.
Preučili bodo tudi tveganja, povezana z dizajnom storitev, ki bi lahko povzročil zasvojenost. Med temi je program nagrajevanja, podoben igri. Poleg tega bodo preverili, ali Temu spoštuje določbe glede priporočanja vsebine in proizvodov uporabnikom.
Komisija bo preučila še spoštovanje obveznosti v okviru DSA glede omogočanja dostopa raziskovalcem do javno dostopnih podatkov.
Pri Temuju zagotovili, da bodo sodelovali
V Bruslju so zagotovili, da bodo izvedli temeljito preiskavo, pri čemer pa njena sprožitev ne določa izida vnaprej. Če bodo potrdili sum, da krši zakonodajo, lahko komisija Temuju naloži kazen v višini do šest odstotkov svetovnega letnega prometa, je pojasnil tiskovni predstavnik Evropske komisije Thomas Regnier.
"Želimo zagotoviti, da Temu upošteva akt o digitalnih storitvah. Prizadevamo si predvsem za to, da so izdelki, ki se tam prodajajo, v skladu s standardi EU in da ne škodujejo potrošnikom," je ob sprožitvi preiskave poudarila pristojna evropska komisarka Margrethe Vestager.
Pri Temuju so zagotovili, da bodo sodelovali v preiskavi. "V celoti bomo sodelovali z regulatorji, da bi podprli skupni cilj za uporabnike varne in zaupanja vredne spletne trgovine," so sporočili po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Bruselj je spletnega trgovca Temu konec maja letos razglasil za zelo veliko spletno platformo. To so platforme z več kot 45 milijoni mesečnimi uporabniki v EU, ki morajo spoštovati strožja pravila, določena v DSA. Temu je imel septembra 92 milijonov uporabnikov, navajajo na spletni strani Evropske komisije.
Evropska komisija je danes izraelskemu farmacevtskemu velikanu Teva, ki ima več podružnic tudi v EU, naložila plačilo globe v višini 462,6 milijona evrov zaradi zlorabe prevladujočega položaja na trgu pri prodaji svojega zdravila za zdravljenje multiple skleroze Copaxone.