Voditelji držav skupine Brics (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južnoafriška republika) na vrhu v Durbanu vendarle niso ustanovili težko pričakovane razvojne banke.
Ta bi bila konkurenca institucijam, v katerih prevladujejo zahodne države, na primer Svetovni banki. Voditelji so se na srečanju načeloma dogovorili o ustanovitvi banke, vendar bodo potrebni dodatni pogovori za uresničitev načrtov. "Zadovoljni smo, da je ustanovitev nove razvojne banke možna," je dejal gostitelj vrha, južnoafriški predsednik Jacob Zuma. To po ocenah poznavalcev pomeni, da so v Durbanu dosegli le malo napredka v primerjavi z dogovorom, doseženim v New Delhiju pred letom dni. "Odločili smo se, da začnemo uradna pogajanja o ustanovitvi nove razvojne banke pod vodstvom Brics," je dodal Zuma.
V prihodnjih petih letih bodo države Brics potrebovale 4.500 milijard dolarjev
Skromni rezultati vrha bodo verjetno še utrdili vtis, da skupina hitro rastočih držav ni spodobna sprejeti konkretnih odločitev. Brics želi z razvojno banko povečati svoj vpliv na svetovnem prizorišču. Po ocenah bodo države skupine v prihodnjih petih letih za infrastrukturne projekte potrebovale 4500 milijard dolarjev. Pogajalcem se na dvodnevnem vrhu v južnoafriškem Durbanu ni uspelo dogovoriti o načinu delovanja 50 milijard dolarjev vredne infrastrukturne banke. Glavne točke razhajanj so bile, koliko sredstev bo vloženih v banko, kako bodo projekti razdeljeni in kje bo sedež institucije.
Xi Jinping: Razvoj potencial Brics je neskončen
Nejasno ostaja tudi, koliko denarja bo posamezna država vložila v banko. Zuma je le dejal, da so se na vrhu dogovorili, da bo "začetnega kapitala dovolj, da bo banka učinkovita". Kitajski predsednik Xi Jinping je dejal, da imajo države Brics pred sabo še dolgo pot. "Razvojni potencial Brics je neskončen. Pravi potencial sodelovanja Brics bo šele uresničen," je poudaril Xi, za katerega je to prva pot v tujini, odkar je postal predsednik države z največ prebivalci na svetu. Peterica držav Brics skupaj predstavlja četrtino svetovnega BDP in 40 odstotkov svetovnega prebivalstva.