Petek, 11. 9. 2015, 17.02
8 let, 7 mesecev
Bo Evropa do leta 2060 potrebovala 50 milijonov priseljencev?
Po študiji OECD Policy challenges for the next 50 years (Politični izzivi v prihodnjih 50 let) iz leta 2014 bodo Evropa in ZDA do leta 2060 potrebovale vsaka po 50 milijonov priseljencev, preostali razviti svet pa še nadaljnjih 30 milijonov, če razvite države zaradi krčenja delovne sile in števila davkoplačevalcev nočejo doživeti gospodarskega zloma.
Kot pravi Engel, bi morala Nemčija tudi tiste prosilce za azil, ki jim ne bodo podelili statusa begunca, a imajo strokovna znanja, obdržati v Nemčiji in jih ne izgnati. Nemčija je sicer do zdaj edina evropska država, ki je na široko odprla vrata beguncem in migrantom, ti zadnje tedne množično drvijo proti razvitim zahodnoevropskim državam.
Kot piše v nemškem časniku Die Welt dopisnik za ZDA Clemens Wergin, ima Nemčija eno od "najneumnejših migracijskih politik". Nemčija kot država, ki nima veliko naravnih virov (podobno pa lahko rečemo tudi za preostale evropske države, op. p.), lahko svoj gospodarski razvoj nadaljuje le kot visokotehnološka in znanstveno razvita družba.
Nemčija bi morala tako po zgledu Kanade imeti bolj izdelano in selektivno politiko priseljevanja ter sama izbirati, kdo se lahko priseli vanjo, ne pa na široko odpreti vrat vsakomur, meni Wergin.
Težava je nastala z avtomatizacijo proizvodnje in selitvijo delovnih mest v gospodarsko razvijajoče se države (na primer Kitajsko), saj so bila najprej na udaru delovna mesta, ki so jih zasedali priseljenci. V Nemčiji je tako med priseljenci in njihovimi potomci nezaposlenost višja kot v preostalem prebivalstvu. Spodletela je tudi popolna integracija teh priseljencev v nemško družbo.
Da velika večina beguncev in migrantov, ki prihajajo iz nerazvitih držav in zaprosijo za azil v evropskih državah, ni hitro zaposljivih, spoznava tudi Švedska, ki je poleg Nemčije glavni končni cilj beguncev in migrantov. Kot kažejo podatki švedskega urada za priseljence, v povprečju migrant na Švedskem dobi delo šele po več kot sedmih letih.