Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleš Žužek

Petek,
4. 3. 2016,
15.28

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

delitvena ekonomija Kitajska

Petek, 4. 3. 2016, 15.28

8 let, 8 mesecev

Bo delitvena ekonomija rešila Kitajsko?

Aleš Žužek

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Kitajska gospodarska rast zadnje čase pojenja, najbolj obljudena država na svetu je doživela lani poleti tudi borzni zlom. Je lahko za Kitajsko rešilna bilka prav delitvena ekonomija?

Vrednost delitvene ekonomije je bila lani na Kitajskem vredna okoli 273 milijard evrov, v prihodnjih petih letih pa naj bi rasla po 40 odstotkov na leto, piše spletna stran Entrepreneur, ki se sklicuje na študijo kitajske intelektualne družbe Nacionalno informacijsko središče.

Pol milijarde kupcev storitev in izdelkov delitvene ekonomije Leta 2020 bo po teh napovedih delitvena ekonomija predstavljala 10 odstotkov kitajskega bruto domačega proizvoda (BDP). Trenutno je na Kitajskem okoli 50 milijonov ljudi, ki delajo v delitveni ekonomiji oziroma okoli 5,5 odstotka delovno aktivnega prebivalstva. Poleg tega je na Kitajskem pol milijarde ljudi, ki so potrošniki delitvene ekonomije.

Delitvena ekonomija (ang. Sharing Economy) je dokaj raztegljiv pojem. Tako ta pojem vključuje poslovne dejavnosti, odvisne od tehnologije za združevanje ljudi, ki iščejo posamezno storitev ali izdelek (npr. Airbnb ali Uber).

Širša razlaga delitvene ekonomije Kitajski ekonomski strokovnjaki iz zgoraj omenjene intelektualne družbe pa med delitveno ekonomijo štejejo vsako menjavo znanja, spretnosti in produkcijskih zmogljivosti.

Tudi če se bodo napovedi iz študije o veliki rasti delitvene ekonomije na Kitajskem samo polovično uresničile, bo to še vedno ogromen razcvet delitvene ekonomije, še piše Entrepreneur.

Ne spreglejte