Petek, 12. 4. 2013, 7.26
8 let, 7 mesecev
Bela hiša pravi, da Severna Koreja nima jedrskih izstrelkov
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je zanikal poročilo obrambne obveščevalne agencije Dia o tem, da naj bi bila Severna Koreja sposobna izstreliti jedrsko raketo. Ogenj v strehi je v četrtek z domnevno nepooblaščeno objavo zaupnega poročila povzročil republikanski kongresnik iz Kolorada Doug Lamborn.
V Washingtonu se zdaj še naprej prepirajo, ali je Lamborn povedal preveč. Minister Hagel je na vprašanje o sposobnostih Severne Koreje za kaj takega odvrnil, da dejal, da Pjongjang ni sposoben izstreliti ničesar do ZDA. Lamborn ni povedal, kako daleč naj bi bila raketa sposobna leteti.
Carney je danes prav tako zatrdil, da Pjongjang doslej še ni dokazal, da je sposoben izstreliti z jedrsko konico opremljeno raketo. "To ni enostavna zadeva," je dejal Carney, vendar pa je dodal, da so ZDA še naprej zaskrbljene, ker Severna Koreja še naprej izraža željo, da bi ji kaj takšnega uspelo.
Obama je v Beli hiši gostil generalnega sekretarja ZN in Severna Koreja je bila le ena od tem, ki sta jih pokrila. Ameriški predsednik je dejal, da si nihče ne želi spopada na korejskem polotoku, zato zagovarja diplomatsko rešitev sporov. Ban je pohvalil Obamov trden, vendar načelen in umirjen pristop do krize ter izrazil upanje, da se bo zadeva pomirila.
Ameriški analitiki so sicer enotni, da gre za konsolidacijo oblasti mladega predsednika Kim Jong Una in poskus izsiljevanja ZDA za večjo pomoč. V četrtek je komunistična država sporočila, da ima v pripravljenosti "mogočna sredstva za udarec". S tem je doslej grozila sosedam in celo ZDA, čeprav so ameriški obveščevalci prepričani, da gre za bolj ali manj prazne grožnje, vsaj kar zadeva ZDA.
Nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti James Clapper je v četrtek v odboru za obveščevalne zadeve predstavniškega doma kongresa dejal, da želi Kim Jong Un pokazati doma in v svetu, da ima zadeve pod nadzorom ter prisiliti mednarodno skupnost v koncesije.
Obama in Ban sta na svojem srečanju govorila tudi o Bližnjem vzhodu, o Siriji, podnebnih spremembah in reformah ZN. Obama je menil, da bi bil svet danes precej slabši brez diplomatskega foruma ZN in zagotovil, da so ZDA še naprej zavezane svetovni organizaciji. Ban Ki Mun ga je ob tem prosil, naj izkoristi vpliv v Varnostnem svetu ZN, da ta pritisne na Sirijo in dovoli preiskavo obtožb o kemičnem orožju. Damask sodelovanje sicer zavrača.
"Ne ZDA ne Južna Koreja ne mednarodna skupnost, vsi smo enotni v tem, da Severna Koreja ne bo sprejeta kot jedrska sila," je izjavil Kerry v izjavi za medije po srečanju z južnokorejskim zunanjim ministrom Yun Byung Sejem.
"Govorica, ki jo slišimo iz Severne Koreje, je preprosto nesprejemljiva," je poudaril Kerry. Ob tem je zagotovil, da bodo "ZDA, če bo potrebno, branile naše zaveznike in branile sebe".
Kerry je dejal, da bo severnokorejski voditelj Kim Jong Un naredil veliko napako, če bo teh napetih časih uresničil napovedi o izstrelitvi rakete.
"Če se bo Kim Jong Un odločil izstreliti raketo, bodisi preko Japonskega morja ali v kakšno drugo smer, bo zavestno ignoriral mednarodno skupnost. To bo velika napaka, ker bo dodatno osamil svojo državo," je opozoril. Dejal je še, da Severnokorejci potrebujejo hrano, ne pa voditelja, ki "razkazuje mišice".
V Seulu se mudi tudi generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen, ki je Severno Korejo pozval, naj takoj preneha groziti, in pohvalil prizadevanja Južne Koreje za zmanjšanje napetosti na polotoku.
Severna Koreja je medtem opozorila Japonsko, da tvega napad z jedrskim orožjem, če bi se vmešala v vojno, ki bi morebiti izbruhnila na Korejskem polotoku. V Tokiu so se že odzvali, da bodo odgovorili "na vsak scenarij".