Ponedeljek, 31. 8. 2015, 12.41
8 let, 7 mesecev
Begunci se iz Madžarske premikajo proti Avstriji in Nemčiji
Dopoldne je v Budimpešti na stotine migrantov zasedlo vlake v smeri Nemčije in Avstrije. Vlak s približno 300 begunci je dopoldne obtičal na avstrijski meji. Pozneje so beguncem po dolgotrajnem pregledu dovolili vstop v Avstrijo.
Dolgotrajno čakanje je meji je bilo posledica preverjanja dokumentov vseh beguncev. Tiskovni predstavnik avstrijske policije Roman Haslinger je dopoldne razložil, da bodo begunce, ki so jih že registrirali na Madžarskem, vrnili v Budimpešto, preostalim pa bodo dovolili nadaljevati pot proti Nemčiji oziroma jih bodo namestili v azilne centre v Avstriji, če bodo tam zaprosili za azil.
V skladu z dublinsko uredbo morajo prosilci za azil ostati v tisti članici EU, kjer so jih registrirali oziroma so zaprosili za azil. Večina beguncev, ki v EU pridejo po balkanski poti, ima sicer za cilj Nemčijo.
V operaciji poostrenega nadzora so od nedelje zvečer odkrili več kot 200 beguncev in aretirali pet tihotapcev ljudi. Tudi slovaška policija je v okviru poostrenega nadzora na avtocesti južno od Bratislave v dveh kombijih, ki sta prišla z Madžarske, odkrili 26 migrantov.
"Države si morajo deliti odgovornost za begunce. Univerzalne državljanske pravice so bile doslej tesno povezane z Evropo in njeno zgodovino. To je eno od temeljnih načel EU," je poudarila Merklova in dodala, da mora ukrepati Evropa kot celota.
"Če bo Evropa neuspešna pri vprašanju beguncev ter bo vez med Evropo in univerzalnimi državljanskimi pravicami prekinjena, to več ne bo Evropa, kot smo si jo zamislili," je opozorila kanclerka.
Francoski premier Manuel Valls je dejal, da mora EU ostro ukrepati proti tihotapcem ljudi in nezakonitim priseljencem. Poudaril je, da se nezakonitega priseljevanja ne sme zamenjevati za pravico do azila. Valls je še opozoril, da le malo članic EU pomaga pri obvladovanju migrantskih tokov. "Preveč držav ne želi pomagati, kar je v nasprotju z evropskim duhom. Tega ne moremo sprejeti," je dejal.