Ponedeljek, 16. 7. 2018, 10.15
6 let, 5 mesecev
Zbornica: Ministrstvo onemogoča delovanje inštituta za otroške srčne bolezni
V Zdravniški zbornici Slovenije ugotavljajo, da je ministrstvo za zdravje z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je bila sprejeta v letu 2017, samo onemogočilo delovanje Nacionalnega inštituta za otroške srčne bolezni. Med drugim bi moralo ministrstvo sprejeti dva pravilnika, ki pogojujeta delovanje inštituta, a to še ni storilo.
Iz zbornice so sporočili, da so z novelo na novo urejeni pogoji, pod katerimi ministrstvo izvajalcem izdaja dovoljenja za opravljanje dejavnosti. Ministrstvo bi moralo do 17. junija letos sprejeti pravilnik, ki bo urejal vrste zdravstvene dejavnosti, za katere se izdaja dovoljenje za opravljanje dejavnosti, ter pravilnik, ki bo podrobnejše določal pogoje glede prostorov in opreme za opravljanje posameznih vrst zdravstvene dejavnosti. A ministrstvo teh pravilnikov kljub izteku zakonskega roka še ni sprejelo.
Z delom tujih zdravnikov pogoji niso izpolnjeni
Skladno z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti mora dovoljenje za opravljanje dejavnosti pridobiti tudi novoustanovljeni Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni. A se po mnenju zbornice glede na odsotnost pravilnikov zastavlja vprašanje, na kakšni pravni podlagi namerava ministrstvo nacionalnemu inštitutu izdati dovoljenje za opravljanje dejavnosti.
V zdravniški zbornici tudi opozarjajo, da je glede na novelo treba pred pridobitvijo dovoljenja za opravljanje dejavnosti izpolniti tudi stroge birokratske zahteve glede zaposlitve t. i. odgovornih nosilcev zdravstvene dejavnosti.
Tako mora izvajalec dejavnosti za vsako vrsto zdravstvene dejavnosti za polni delovni čas zaposliti odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti, ta pa mora imeti najmanj pet let delovnih izkušenj za dovoljenje na sekundarni in terciarni ravni."Iz navedenega izhaja, da z začasnim (pogodbenim) delom tujih zdravnikov zgornjih pogojev ni mogoče izpolniti," opozarjajo v zbornici.
Zbornica poziva vlado, da prevzame odgovornost
Sicer pa se jim zastavlja tudi vprašanje pravno dopustnih možnosti financiranja storitev nacionalnega inštituta iz sredstev Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). V skladu z zakonom o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju se pogodbe med ZZZS in izvajalci zdravstvene dejavnosti sklepajo na podlagi vsakoletnega razpisa ZZZS.
Pri tem sicer novela zakona o zdravstveni dejavnosti iz leta 2017 dopušča izjemo, da se pogodba med izvajalcem in ZZZS neposredno sklene, ki pa velja zgolj za nove koncesionarje, kar pa nacionalni inštitut kot javni zavod ni. Po oceni zbornice bo sklenitev pogodbe med ZZZS in nacionalnim inštitutom o financiranju zdravstvenih storitev možna šele po izvedbi letnega razpisa programov ZZZS.
"Na podlagi vsega navedenega zdravniška zbornica vlado v odhajanju poziva, da prevzame odgovornost za vse škodljive posledice nepremišljenih sprememb zakona iz leta 2017, na katere je stroka ves čas opozarjala," so še zapisali v zbornici.