Torek, 21. 3. 2017, 14.20
7 let, 1 mesec
Zavarovalnice: Predlog zdravstvene reforme dodatno obdavčuje pokojnine
Slovenske zavarovalnice predlogu zdravstvene reforme očitajo, da je protiustaven, da vnaša neenakopravnost, omejuje zasebno pobudo in nalaga dodatne obremenitve pokojninski blagajni.
Predstavniki Slovenskega zavarovalnega združenja (SZZ) in zavarovalnic, ki izvajajo dopolnilno zdravstveno zavarovanje, so na novinarski konferenci predstavili poglede na predlagano zdravstveno reformo ter pripombe k predlaganim spremembam zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju.
V SZZ se zavzemajo za reformo zdravstvenega sistema, saj za to, kot pravijo, obstajajo številni razlogi, izpostavili pa so nedostopnost, slabo organiziranost, nerazvojno usmerjenost, demografska gibanja in medicinsko inflacijo.
- da uvaja dvojno obdavčitev in neenako obravnavo davčnih zavezancev,
- da omejuje zasebno pobudo na področju zdravstvenega varstva in razvoj dodatnih zdravstvenih zavarovanj,
- da nalaga dodatne obremenitve pokojninski blagajni,
- da negativno vpliva na razvoj pokojninskih zavarovanj drugega stebra,
- da krši temeljna načela davčnega postopka,
- da ni usklajen s slovensko ustavo, zakoni in priporočili Svetovne zdravstvene organizacije,
- da obračunavanje obveznega zdravstvenega nadomestila ne zagotavlja enakosti pred zakonom,
- da je gradivo nepopolno in neustrezno za kakovostno javno razpravo.
Predlog reforme ne omogoča kakovostne javne razprave
"Reforma bi morala biti celovita in jasna, morala bi biti usklajena z vsemi deležniki sistema in z drugimi socialnimi politikami. Nujno je potrebna javna razprava, ne o predlogih členov, temveč o tem, kakšen standard javnega zdravstva želimo in koliko smo za ta standard pripravljeni plačati," poudarjajo v združenju.
"Reforma, ki jo potrebujemo, bi morala jasno in transparentno predstavljati rešitve, ki bi zagotavljale dolgoročno finančno stabilnost zdravstvenega sistema, jasno opredeljene zdravstvene pravice ter učinkovit in dostopen javni zdravstveni sistem, prilagojen potrebam in zmožnostim družbe," trdijo v SZZ.
Ta predlog zakona dodatno obdavčuje pokojnine. Prispevki se kumulirajo. pic.twitter.com/rWeHIvdCwI
— Urška Makovec (@UMakovec) 21 March 2017
Ljudje, ki so se odločali za dodatno zavarovanje, so sredstva namenili za ohranjanje svojega zdravja. Namesto da bi jih zakonodajalec spodbujal k temu, da so pripravljeni namenjati dodatna sredstva za pridobitev svojega zdravstva, jih penalizira," je dejala Meta Berk Skok iz Zavarovalnice Triglav.
Dodaten prispevek
"Izogibajo se besedi davek, prispevek, a v resnici po vsebini ne gre za nič drugega kot socialni prispevek," je o kopičenju prispevkov po predlagani reformi dejal Gabrijel Škof iz Adriatic Slovenice.
Če bo zakon sprejet in če bo prinesel nezakonito in protiustavno stanje, je Škof napovedal tudi ustrezne pravne postopke.
Glas zavarovalnic ni slišan
Nerazumljivo je, da se dobri zametki, ki jih dajejo zdravstvene zavarovalnice v Sloveniji, torej to dobro izhodišče, popolnoma izbriše ter da se našega znanja in izkušenj v sistemu, ki bi bil z našim sodelovanjem dostopnejši, kakovostnejši in učinkovitejši, ne upošteva, je dejala direktorica SZZ Maja Krumberger.
2