Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
28. 2. 2023,
10.23

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13

1

Natisni članek

Natisni članek

stavka

Torek, 28. 2. 2023, 10.23

1 leto, 9 mesecev

Sobarice Hotelov Bernardin: Dolga leta smo bile tiho, zdaj nas delodajalec pošilja v negotovo prihodnost #foto

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,13

1

Hotel Bernardin | Foto Bor Slana

Foto: Bor Slana

Sobarice Hotelov Bernardin so danes s stavko in shodom na obmorski promenadi izkazale nasprotovanje prenosu delovnih razmerij z družbe Sava Turizem, ki jo lastniško obvladuje država, na zunanjega izvajalca. Od srede bodo namreč zaposlene pri podjetju Aktiva čiščenje. Podprli so jih tudi drugi zaposleni v Hotelih Bernardin.

Fotogalerija
1
 / 5

Predsednica sindikata Save Turizma: Vlada nas je pustila na cedilu

"Za upravo smo zgolj sobarice, toda dostojanstva si ne bomo dovolile vzeti. Tej družbi smo pustile dolga leta svojega življenja, bile lojalne družbi, ki se nas zdaj želi rešiti kot smeti," je na shodu, na katerega je prišlo okoli sto ljudi, dejala predsednica sindikata Save Turizma in tudi sobarica Jelica Pintarič.

Dodala je, da se uprava družbe hvali, da bodo imele pri Aktivi višje plače, "a naše osnovne plače bodo še vedno 200 evrov pod minimalno plačo, pogoji dela pa vse težji". "Na cedilu nas je pustila vlada," ministri pa prelagajo odgovornost drug na drugega, je zatrdila.

Po besedah sindikalne zastopnice so bile sobarice dolga leta tiho, ker so verjele v boljšo prihodnost, zdaj pa jih delodajalec pošilja v negotovo prihodnost, "v družbo, ki jo obravnava inšpektorat za delo zaradi kršitev, ki se dogajajo delavcem". V skupni izjavi, ki jo je prebrala, so sobarice zapisale, da se počutijo "izdano, ponižano in ničvredno". Pintaričeva je povedala, da gre za zadnje sobarice, zaposlene v družbi Sava Turizem, in da je sobaric vse manj – tiste, ki pridejo iz tujine, ne obvladajo slovenskega jezika.

Podporo delavkam izrazili še sindikati in organizacije

Udeležence shoda so nagovorili predstavniki Sindikata gostinstva in turizma Slovenije, Delavske svetovalnice, Inštituta 8. marec, Sindikata poklicnih gasilcev Slovenije, sindikata Mladi plus ter Sindikata kovinske in elektro industrije Slovenije. Vsi so izrazili podporo delavkam v turizmu in imeli podobna stališča glede prenosov delavcev s podjetij na zunanje izvajalce oz. t. i. outsourcinga.

Pintaričeva je v izjavi za medije povedala, da so se pol ure pred shodom sestali s predstavniki podjetja. Ker se ti niso bili pripravljeni pogovarjati o preklicu prenosa delovnih razmerij, so pogovor po njenih besedah hitro končali. V sredo bodo prešle pod novega delodajalca, čeprav z njim niso podpisale pogodbe, saj to ni pogoj za prenos delovnega razmerja, je pojasnila.

Delavci v Hotelih Bernardin s stavko poskušajo doseči tudi uskladitev plač z inflacijo in sklenitev aneksa k podjetniški kolektivni pogodbi. 

Današnjo stavko so spremljali pristojni inšpektorji. Na Inšpektoratu RS za delo naj bi namreč želeli spremeniti dozdajšnjo prakso obravnavanja stavk na podlagi prijav, ko je že vsega konec, njihova prisotnost na dogodku pa naj bi lahko preprečila morebitno izvajanje pritiskov na stavkajoče, onemogočanje ali omejevanje stavke, nadomeščanje stavkajočih delavcev z drugimi in podobno.

Stavkajočim spodbuda tudi iz drugih dejavnosti

Danes so podporo stavkajočim na Obali izrekli tudi nekateri sindikati iz drugih podjetij oz. dejavnosti. "Sindikat Tuš se pridružuje skupni borbi organiziranega delavstva proti outsourcingu in prekarizaciji delovne sile, ki ju kapital vsiljuje zavoljo zmanjševanja stroškov dela in v gonji za profitom," so zapisali v sindikatu slovenskega trgovca. 

Opozarjajo tudi, da prenašanje delavcev na zunanje izvajalce postaja zakoreninjena praksa storitvene industrije, kapitalisti pa z njo "ne poslabšujejo zgolj položaja delavk in delavcev, temveč tudi slabijo organizacijsko in politično moč delavstva".

"Odločno podpiramo delavke in delavce v Sava Turizmu pri uveljavitvi ustavne pravice do stavke in pravice do dostojanstva, varnih in dostojnih delovnih pogojev ter do dostojnega plačila," so zapisali tudi v Sindikatu novinarjev Slovenije in Koordinaciji novinarskih sindikatov RTV Slovenija.

Tudi sami nasprotujejo prenašanju delavcev na zunanje izvajalce, saj da so tudi mediji že izkusili, kako outsourcing delavce "potiska v prekarnost, negotova delovna razmerja z nižjimi plačami, brez pravic, z dolgimi in izkoriščevalskimi delovniki".

Svet okrcal prizadevanja sindikata

So se pa oglasili tudi v Združenju svetov delavcev Slovenije, ki jih je zmotilo ravnanje sveta delavcev Save Turizma v minulem tednu. Svet je namreč v javnost poslal sporočilo, da je prenos sobaric v interesu Save Turizma, ob tem pa sindikat pozval, "da preneha s krnjenjem ugleda družbe".

"Angažiranje enega izmed dveh delavskih predstavništev v posamezni družbi (sveta delavcev ali sindikata) za aktivno rušenje nekih konkretnih prizadevanj drugega je že v osnovi povsem nedopustno delavsko-predstavniško ravnanje, ki, ne glede na to, s katere strani prihaja, zgolj slabi učinkovitost obojih," so zapisali v združenju.

Vzrok za prenos je "sezonska naravnanost podjetja"

Vodstvo Save Turizma je v preteklih dneh vztrajalo, da dosledno spoštujejo zakonodajo, prenos zaposlenih pa med drugim pripisujejo sezonski naravnanosti podjetja.

Sava Turizem, pod okrilje katere spadajo Hoteli Bernardin, je v lasti družbe Sava, katere 90-odstotna lastnica je prek Slovenskega državnega holdinga in Kapitalske družbe država.

Sviz
Novice Brez dogovora tudi po ločenih pogajanjih: "Vlada je izrazito odklonilna" #video
Planet 18
Planet TV Na protest prišli zdravstveni delavci iz vse Slovenije #video
predavalnica profesor študenti
Novice Visokošolski sindikat o plačnih nesorazmerjih: Ponudba vlade je žaljiva
Ne spreglejte