Sreda, 31. 12. 2014, 11.38
8 let, 7 mesecev
Zakaj moški, ki se redno brijejo, živijo dlje
Ljudje v povprečju živimo vse dlje. Od leta 1990 do danes se je povprečna pričakovana življenjska doba povečala s 65,3 leta na 71,5 leta. Eden od pomembnih razlogov za to je, da ljudje v t. i. tretjem svetu vse manj umirajo zaradi različnih bolezni – ošpice, tuberkoloza …
Za primerjavo: povprečna starost umrlih prebivalcev Slovenije je po podatkih Sursa leta 2013 znašala 76,1 leta (moški 71,9 leta, ženske 80,3 leta). Po podatkih OECD pa je pričakovana življenjska doba – za tiste, ki so se rodili leta 2012 – v naši državi 80,2 leta (ženske 83,3 leta, moški 77,1 leta).
Tudi Japonci in Švicarji živijo dolgo. Po podatkih OECD je pričakovana življenjska doba v daljnovzhodni državi 83,2 leta, v alpski Švici pa 82,8 leta. V teh primerih, kot sklepajo številni znanstveniki, naj bi bila to posledica dedne zasnove oziroma genov.
Toda na daljše življenje vpliva tudi posameznikov življenjski slog. Raziskava, ki so jo opravili na univerzi v Bristolu v Veliki Britaniji, je tako razkrila, da moški, ki se dnevno brijejo, živijo dlje. To pa ne pomeni, da britje podaljšuje življenje oziroma ščiti pred smrtjo.
Po mnenju ameriškega psihologa Howarda Friedmana živijo dlje tisti, ki so varčni, vztrajni, osredotočeni na podrobnosti in odgovorni.
Tudi delo, ki ga opravljamo, vpliva na dolžino življenja. Dolgotrajno posedanje in pomanjkanje gibanja namreč skrajšujeta življenje. Štirinajst let trajajoča raziskava, ki so jo opravili v ZDA, je pokazala, da so tisti, ki sedeli dnevno šest ur ali več, pogosteje umirali mlajši oziroma niso doživeli visoke starosti, za razliko od tistih, ki so sedeli do tri ure dnevno.