Nedelja, 18. 8. 2024, 10.19
5 mesecev
Krajevne nevihte, padala je tudi toča, največ dežja v Velenju
Iz suše v poplave v le 24 urah? Arso izdal oranžno opozorilo.
Končal se je najdaljši vročinski val tega poletja. Ohladitev je pospremilo pestro vremensko dogajanje, ki se je z nevihtami, močnim vetrom, udari strel in točo začelo že danes, nadaljevalo pa se bo tudi jutri in v torek. Tokrat bo dobro zalilo tudi južno polovico Slovenije, ki jo pesti huda suša. A marsikje bi lahko bilo dežja celo preveč. Po nekaterih izračunih bi lahko jutri na jugovzhodu države lokalno padlo celo okoli 200 litrov dežja na kvadratni meter. To pomeni, da bi lahko sušne razmere ponekod v samo nekaj urah zamenjale narasle vode in poplave. Zaradi pričakovane velike količine padavin je agencija za okolje za ta del Slovenije izdala oranžno opozorilo.
Pred občutno vremensko spremembo je bilo danes na začetku dneva še večinoma sončno in vroče. Nato so se pojavile krajevne plohe in nevihte, najprej na Primorskem, Notranjskem in v delih osrednje Slovenije. Pozneje so se premaknile bolj na severovzhodni del države.
Katere občine so bile prizadete?
Nevihte z močnim vetrom in udari strel so zajele območje občin Krško, Sevnica, Celje, Podčetrtek, Radeče, Šmarje pri Jelšah, Duplek, Hoče-Slivnica, Maribor, Miklavž na Dravskem polju, Šmarješke Toplice, Pivka, Postojna in Slovenj Gradec. Regijski centri za obveščanje so zabeležili 27 dogodkov. Največ težav je povzročil močan veter, ki je podiral drevesa in odkrival objekte.
V Sevnici razkrita streha zdravstvenega doma
Gasilci v Sevnici so s pomočjo novega tovornjaka z lestvijo s folijo prekrili odkrito streho zdravstvenega doma. Neurje je trajalo približno 15 minut, sunki so podrli tudi nekatera drevesa.
Gasilci v Sevnici so prekrili streho zdravstvenega doma.
Škoda v Sevnici.
V Treh Kraljih pri Slovenski Bistrici je neurje pospremila toča:
Toča v Treh Kraljih pri Slovenski Bistrici.
Zagorelo v občini Krško
V občini Krško je v naselju Anovec zaradi udara strele zagorelo leseno gospodarsko poslopje. Ogenj so še pred prihodom gasilcev uspeli pogasili domačini. Gasilci so poslopje preventivno pregledali s termovizijsko kamero. Nekaj objektov je poplavila meteorna voda. V Mariboru z okolico je veter odkrival strehe in podiral drevesa, poroča uprava za zaščito in reševanje.
Gasilci po državi pokrivajo odkrite objekte, odstranjujejo podrta drevesa, gasijo požare in črpajo meteorno vodo.
Kje je padlo 24 litrov dežja na kvadratni meter?
V Breginju je padlo skoraj 22 litrov dežja na kvadratni meter, v Litiji okoli 21 litrov, v Velenju pa 24 litrov, je popoldne na omrežju X objavila Agencija RS za okolje (Arso). Ob močnem pišu in nalivih je nevihte ponekod spremljala tudi toča.
Jutri so možne poplave
Pestro vremensko dogajanje se bo zavleklo v noč. Tudi čez dan bo vreme burno, pri čemer bodo največjo nevarnost predstavljali močni nalivi. Predvsem južno polovico države bodo namočile obilne padavine.
Padlo bo lahko več kot 100, po nekaterih izračunih morda celo 200, litrov dežja na kvadratni meter.
Zaradi nevarnosti poplav je agencija za okolje danes dopoldne razglasila oranžno opozorilo.
Zaradi napovedanih poplav je agencija za okolje za jutri izdala oranžno opozorilo zaradi možnosti poplav.
Izsušena tla in obilne padavine v kratkem času so recept za poplave
Tako obilne padavine lahko kljub trenutni hudi suši, ki že več tednov vlada v tem delu Slovenije, povzročijo težave. Močno izsušena tla so namreč slabo prepustna, kar pomeni, da ne morejo hitro vpiti večjih količin dežja. Posledično lahko hitreje kot običajno pride do hudourniških poplav in razlivanja meteorne vode.
Slika prikazuje količino dežja, ki jo za noč in jutrišnji dan predvidevajo štirje izračuni meteorološkega modela ICON-D2. Kot lahko vidimo, so med izračuni precejšnje razlike, vendar je vsem izračunom skupno, da bo največ padavin na jugu in jugovzhodu Slovenije.
Pretoki rek se bodo povečevali, manjše reke in hudourniki lahko poplavijo
Pri Arso so pripravili še podrobnejšo hidrološko napoved. Danes bo vodnatost večine rek mala in ustaljena, vodnatost Drave in Mure bo ostala srednja.
Zvečer in v noči na ponedeljek bodo reke začele naraščati. V ponedeljek bodo Krka in njeni pritoki, Kolpa ter reke v osrednji Sloveniji, v Podravju in porečju Savinje narasle do velikih pretokov, drugje pa do srednjih pretokov. Reke zlasti v porečju Krke in posamezne reke v osrednji in vzhodni Sloveniji se lahko razlijejo. Vodnatost rek se bo povečevala tudi v torek, so napisali državni hidrologi.
Danes popoldan in zvečer lahko ob močnejših nevihtah hitro narastejo posamezni hudourniški vodotoki in manjše reke, lahko pride tudi do poplavljanja padavinske vode. Pojav bo možen v več delih države.
Hidrologi agencije za okolje so izdali rumeno hidrološko opozorilo za večji del države. Opozorilo velja za ponedeljek.
Jutranja temperatura večine rek je med 10 in 25 stopinjami Celzija. Bohinjsko jezero ima 24, Blejsko jezero dobrih 25, morje ob slovenski obali pa slabih 29 stopinj.
Silovita neurja tudi na Jadranu
Izrazita sprememba vremena bo zajela celotno območje Jadrana, kjer lahko prav tako nastanejo silovita neurja.
Kaj sledi
Tudi torkovo dopoldne bo ponekod še deževno. Popoldne se bo zjasnilo. V prihodnjih dneh se bomo spet začeli vzpenjati po temperaturni lestvici. Kakšna nevihta pa tudi ni izključena.