Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
6. 11. 2016,
7.43

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

poplave vreme

Nedelja, 6. 11. 2016, 7.43

7 let, 1 mesec

Ponoči so mogoče nevihte z močnejšimi nalivi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Foto: Arso

Obilno jesensko deževje, ki je v soboto zajelo Slovenijo, je tudi danes po državi povzročilo kar nekaj nevšečnosti. Zaradi naraslih voda, sprožanja plazov in vetra so imeli največ težav v severozahodnem delu države ter na Gorenjskem.

Meteorne vode so zalile več objektov na Idrijskem, nekatere so morali zaščititi z vrečami peska. Za ulico Pot svetega Antona v Idriji je zemeljski plaz ogrožal stanovanjsko hišo. Gasilci so imeli kar nekaj dela tudi zaradi močnega vetra in poškodb na strehah objektov ter zaradi naplavin, podrtih dreves in vejevja na cestišču.

Gasilci iz reke Soče reševali bager

S protipoplavnimi vrečami so tok hudournika preusmerili tudi v Gorenjih Novakih v občini Cerkno, kjer je voda ogrožala stanovanjsko hišo in gospodarsko poslopje, veter pa je odkril strešno kritino. V Cerknem je voda zalila del strojnice mini hidroelektrarne. V Plavah v občini Kanal so gasilci pomagali pri reševanju bagra iz struge reke Soče. V Čepovanu v novogoriški občini je poplavilo proizvodne prostore lesnopredelovalnega obrata, gasilci so s svojim posredovanjem preprečili podoben scenarij v proizvodnih prostorih tovarne Imok v Dolenji Trebuši v občini Tolmin.

V Cerkljah na Gorenjskem voda zalila 12 objektov

Neurje je nevšečnosti povzročalo tudi drugod po Sloveniji. V Cerkljah na Gorenjskem so meteorne vode in voda iz naraslega potoka zalile več stanovanjskih objektov; gasilci so vodo izčrpali iz 12 objektov. Prav tako so na pomoč pri črpanju priskočili v Koroški Beli v občini Jesenice, kjer je zaradi močnega dežja voda tekla v prostore tovarne Acroni.

Na Agenciji RS za okolje predvidevajo, da bodo razlivanja večjih rek ostala na območjih vsakoletnih poplav, medtem ko bi hudourniki lahko poplavili tudi tam, kjer ta pojav ni pogost. | Foto: Matej Leskovšek Na Agenciji RS za okolje predvidevajo, da bodo razlivanja večjih rek ostala na območjih vsakoletnih poplav, medtem ko bi hudourniki lahko poplavili tudi tam, kjer ta pojav ni pogost. Foto: Matej Leskovšek

Neurje je vplivalo tudi na promet na slovenskih cestah. Regionalna cesta Bled–Bohinjska Bistrica je v Bohinjski Bistrici pri bencinskem servisu zaradi poplavljenega cestišča zaprta. Obvoz je mogoč po cesti Jereka–Srednja vas–Ribčev Laz. Popolne zapore cest zaradi poplavljenega cestišča so tudi na cestah Petrina–Mirtoviči v Grivcu, Grgelj–Fara pri Žagi in na LC Blate–Rakitnica.

Prekinjen tudi železniški promet

Na spletni strani Slovenskih železnic pa sporočajo, da je zaradi previsoke vode v Bohinjskem predoru do nadaljnjega prekinjen tudi ves železniški promet med Bohinjsko Bistrico in Podbrdom. Organiziran je nadomestni prevoz z avtobusi, so še poudarili.

Ponoči tudi nevihte z močnimi nalivi

Po podatkih meteorologov nas je zvečer dosegla še fronta z neurji. Opozorilo zaradi naraščanja meteorne vode in hudournikov še velja, saj bodo ponoči sprva še pogoste padavine, ponekod tudi nevihte z močnejšimi nalivi. V severovzhodni Sloveniji bo prehodno zapihal severni veter. Proti jutru bodo padavine slabele.

Do srede noči lahko reke na zahodu znova nekoliko porastejo, v drugem delu noči pa je mogoče pričakovati poraste predvsem manjših rek v vzhodnem delu države. Mogoča so manjša razlitja ob rekah. Ob močnejših nalivih lahko ponoči porastejo in poplavijo manjše reke in hudourniki v večjem delu države.

Opozorilne pretoke presegajo Soča s pritoki v zgornjem toku, Sava Bohinjka s pritoki, Vipava s kraškimi pritoki ter Kolpa v zgornjem in srednjem toku. Pretoki teh rek pa so večinoma ustaljeni, so zapisali na spletnih straneh Agencije RS za okolje.

 

Ne spreglejte