Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
18. 12. 2013,
16.13

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

1

Natisni članek

Natisni članek

ZSSS

Sreda, 18. 12. 2013, 16.13

8 let, 10 mesecev

Večina tujih delavcev v Sloveniji prihaja iz držav bivše Jugoslavije (video)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

1

Delavci migranti so izjemno ranljiva skupina ljudi, ki jim moramo zagotoviti pravno varnost, kot to velja za vse državljane v Sloveniji in v EU, so ob mednarodnem dnevu migrantov opozorili v ZSSS.

Izpostavili so nujnost uvedbe solidarne odgovornosti. Izvršni sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Goran Lukič je na novinarski konferenci predstavil nekaj podatkov migrantske politike in poudaril, da je Slovenija v petih letih izgubila skoraj tisoč državljanov z najmanj višješolsko izobrazbo. Največ jih je odšlo v Nemčijo (22 tisoč), Avstrijo (8300) in Italijo (3400).

V letih 2008-2012 se je k nam priselilo skoraj 78 tisoč tujih državljanov V letih 2008-2012 se je k nam priselilo skoraj 78 tisoč tujih državljanov, od tega jih je 1. januarja letos še vedno prebivalo 56 tisoč ali 72 odstotkov. V Sloveniji je izdanih slabih 28 tisoč veljavnih delovnih dovoljenj, od tega skoraj 26 tisoč za državljane bivše Jugoslavije, med njimi jih je največ iz BiH (okoli 12 tisoč).

Lukič je v nadaljevanju izpostavil problematiko napotenih delavcev v druge države EU, pri čemer slišimo le negativne zgodbe. Ob tem je spomnil, da se sprejemanje evropske direktive za boljšo zaščito delavcev, ki so napoteni na začasno delo v tujino, bliža h koncu. "Najpomembnejše, da se po celotni verigi implementira verižna odgovornost, ne samo celotni verigi podizvajalstva, ampak tudi po vseh dejavnostih in ne le v gradbeništvu," poudarja Lukič.

Opozoril je tudi na težave pri izvajanju sporazuma o zaposlovanju z BiH v zvezi z odpovedjo pogodbe o delu delavcu migrantu. Ministrstvo za delo je pozval k ponovnemu odprtju tega sporazuma, notranjega ministra Gregorja Viranta in ministrico za delo Anjo Kopač Mrak pa, naj pojasnita, kaj se dogaja s spremembami zakona o tujcih, ki naj bi bil sprejet do konca leta in v katerem ZSSS predlaga enotno dovoljenje za bivanje in delo.

Marko Tanasić, ki se ukvarja z migrantsko politiko, je spregovoril o konkretnih situacijah oz. primerih izkoriščanja delavcev migrantov. Po njegovih besedah so izkoriščevalski delodajalci okoli tega zgradili poslovni model "za hitri zaslužek". Podjetje, ki je ustanovljeno samo za napotovanje, delavca napoti v drugo državo na delo, tam ga ne plačajo, ga zavržejo, lastnik podjetje pa pobere zaslužek in nato izgine, je opisal Tanasić. V teh primerih je po njegovem prepričanju treba uvesti solidarno odgovornost.

Ne spreglejte