Ponedeljek, 16. 5. 2011, 9.47
7 let, 1 mesec
V Velenju poteka festival Dnevi mladih in kulture
Začetni festivala segajo v letu 1991, ko so se nadebudni šaleški študentje odločili, da bodo počeli stvari, ki si jih drugi ne upajo ali jih ne znajo. Z nič sredstvi na žiro računu kluba, z le nekaj povratnimi denarnimi sredstvi, a z izjemno voljo, odličnimi idejami, kreativnostjo in delovnim elanom jim je uspelo – festival DMK je zagledal luč sveta in še danes, 20 let po prvem »špilu« na Velenjskem gradu, ostaja eden boljših in kvalitetnejših festivalov za mlade. Osnovna ideja festivala je bila in je še vedno, da se mladim pokaže drugačen pogled na svet, da se poiščejo kulturne in umetniške vsebine, ki so večkrat spregledane, nepoznane, nekomercialne. Dnevi mladih in kulture ustvarjajo prostor pod milim nebom, kjer se imajo možnost in priložnost uveljaviti in predstaviti mlade, nadobudne skupine ter ustvarjalni posamezniki. Sploh pa je to prvi študentski festival, ki je nastal v samostojni Sloveniji.
Zbrane je pozdravil in nagovoril Srečko Meh, dolgoletni župan mestne občine Velenje, trenutni podžupan. "Mesto brez mladih bi bilo mrtvo mesto. /…/ Z aktivnostmi, ki jih delate zdaj v ŠŠK-ju, v kulturi, v športu … kjerkoli pač, si nabirate izkušnje in s temi izkušnjami boste kasneje lahko zelo dobro premagovali vse tiste ovire, ki jih postavlja življenje. Mislim, da ste enkratni. ŠŠK je organizacija, ki ima vso podporo mestne občine Velenje. Vedno znova sem ponosen, da je toliko sposobnih mladih danes v Velenju pa tudi drugod po Sloveniji, bili pa so tukaj doma in so se kalili v ŠŠK-ju in naših kulturnih organizacijah."
S prihodom štafete modrosti na Velenjski grad se je festival uradno začel, letos so štafeto ponesli že petič. Sama ideja štafete sega v bivšo Jugoslavijo, ko so mladi na dan mladosti skozi večja mesta Jugoslavije ponesli Titovo štafeto. Čeprav štafeta ni imela političnega pridiha, so za začetek vseeno izbrali Titov rojstni kraj. Namen štafete je ponovno povezati in združiti. To je članom ŠŠK-ja tudi uspelo, saj so se pri predaji štafete povezali še s petimi študentskimi klubi v Sloveniji, vsak klub je pretekel del poti. Sodelovalo je 21 tekačev, ki so skupaj pretekli 96 km dolgo pot. ŠŠK-jevci pravijo, da študentje premorejo dovolj modrosti, da znajo gledati kritično na stare čase in seveda prepoznati tudi nekatere vrednote tega časa. Od tod tudi izvira ime - štafeta modrosti.
Predstavili so novo številko študentske revije Racionalno izbrane teme (RIT), časopis študentov Šaleškega študentskega kluba, ki mladim ponuja možnost, da pišejo o temah, ki so jim blizu. Otvorili so fotografsko razstavo "Titovo Velenje". Na natečaju je sodelovalo 6 avtorjev skupaj z 12 fotografijami, v barvni ali črno-beli tehniki. Žirija je za najboljšo fotografijo razglasila fotografijo Gorana Petraševića.
Po koncu uradnega je sledil koncert skupine Jazz Station quartet, ki je prisotne popeljala v trideseta, štirideseta in petdeseta leta prejšnjega stoletja, niso pa manjkale niti njihove avtorske skladbe Delam, kar se ne sme in Nagajiv nasmeh.
Šaleški študentski klub vas vabi, da se jim pridružite tudi v prihajajočih dneh. Gostili bodo Joca Žnidaršiča, pripravljajo Stand up šov in obljubljajo veliko dozo smeha, obeta se še en odličen koncertu skupin Red Five Point Star in Idem (Francija) ter še mnogo dogodkov. Več si lahko preberete na spletni strani festivala.