Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
12. 3. 2013,
17.08

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

mediji

Torek, 12. 3. 2013, 17.08

8 let, 8 mesecev

Uredniki: mediji še vedno vplivajo na stanje v družbi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mediji še vedno vplivajo na stanje v družbi, so se na okrogli mizi o medijih in zaupanju strinjali uredniki oziroma njihovi namestniki.

Nekateri so izpostavili, da gre pri nezaupanju v medijih za refleksijo širšega nezaupanja v družbi, pri vprašanju opredeljenosti medijev pa je večina soglašala, da je pomembna predvsem verodostojnost informacij.

Po mnenju odgovornega urednika Slovenskih novic Bojana Budje je bila sicer vloga žurnalizma v preteklosti bistveno večja in je tudi imela več konkretnih ter "dokazljivih učinkov". Opozoril je, da v Sloveniji praktično ni preiskovalnega novinarstva oziroma ga je zelo malo, ali pa je "v funkciji interesov" nekoga. Dodal je, da številke kažejo, da je slovensko novinarstvo cvetelo nekje sredi devetdesetih let. Pogoji, ki jih imajo novinarji danes, vključno z lastninjenjem, lastniki, podcenjevanjem dela in omejevanjem stroškov, pa vpliva na kakovost dela, meni. Budja problem vidi tudi v razklanosti in polarizaciji, ki ju je politika po njegovih besedah pripeljala do absurda.

Novinar časnika Večer Jure Stojan, ki se je okrogle mize v ljubljanskem mestnem muzeju udeležil namesto odgovorne urednice časnika Katje Šeruga, je prav tako poudaril polarizacijo in razdeljenost slovenske družbe. Zato po njegovem mnenju mediji prej odsevajo to nezaupanje, kot da bi ga dodatno podžigali.

"Mediji nisot tisti, ki bi ponujali rešitev"

Med drugim so uredniki odprli tudi vprašanje opredeljenosti medijev. Kot je pojasnila urednica dnevno-informativnega programa POP TV Špela Šipek, ni težava v levih ali desnih medijih. "Jaz bom zaupala kateremu koli mediju do trenutka, ko bom videla, da poroča v redu in daje informacije, ki držijo," je izpostavila. Bolj kot nek opredeljen medij jo namreč skrbi medij, ki spreminja svoje smeri ter prodaja svoj medijski prostor za interese v novinarstvu. Po njenih besedah taki mediji v Sloveniji obstajajo.

"Ali res mislite, da se bralci sprašujejo, ali je nek medij levi ali desni? Njih zanima verodostojno novinarstvo," pa je dejal namestnik odgovornega urednika časnika Finance Uroš Urbas. Po njegovem mnenju mora urednik poznati svoje bralce in se ne sme ozirati na očitke, saj mora stati za zgodbo, ki jo objavi.

Odgovorni urednik na Valu 202 Mirko Štular pa je na vprašanje, ali tudi mediji z načinom poročanja vplivajo na aktualno sestavljanje nove koalicije, odgovoril pritrdilno. Ob tem je pojasnil še, da mediji niso tisti, ki bi ponujali rešitev, saj morajo ljudem predvsem pomagati razumeti to, kar se v družbi dogaja, in k podajanju rešitev prisiliti tiste, ki jih lahko ponudijo.

Ne spreglejte