Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
9. 4. 2013,
13.57

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

dedovanje

Torek, 9. 4. 2013, 13.57

1 leto, 9 mesecev

Ureditev dedovanja po mnenju ustavnega sodišča neustavna

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ustavno sodišče je presodilo, da je zakon o dedovanju v neskladju z ustavo, saj različno obravnava dedovanje v zunajpartnerski raznospolni skupnosti in zunajpartnerski istospolni skupnosti.

Ustavno sodišče je ugotovilo, da za razlikovanje v ureditvi zakonitega dedovanja med raznospolnima partnerjema zunajzakonske skupnosti in med partnerjema dalj časa trajajoče dejanske istospolne partnerske skupnosti, ne obstaja ustavno dopusten razlog. Tako je ugotovilo, da je ureditev dedovanja v zakonu o dedovanju v neskladju s prvim odstavkom 14. člena ustave. DZ mora neskladje odpraviti v šestih mesecih po objavi odločbe v uradnem listu. Pravila bodo za vse enaka Razveljavitev zakona o dedovanju zaradi pravne praznine ni mogoča. Da bi bila v času do odprave ugotovljenega neskladja z ustavo zagotovljena ureditev dedovanja, ki za partnerje neregistriranih istospolnih partnerskih skupnosti ni diskriminatorna, se je ustavno sodišče odločilo, da v tem času veljajo zanje enaka pravila kot veljajo za dedovanje med zunajzakonskima partnerjema. Za je glasovalo sedem sodnikov, proti dva Ugotovitvi o neustavnosti zakona je pritrdilo sedem ustavnih sodnikov, proti sta glasovala sodnica Marta Klampfer in sodnik Miroslav Mozetič. Proti izreku, da se do odprave neustavnosti za zunajzakonske istospolne skupnosti uporabljajo enaka pravila o dedovanju kot pri raznospolnih partnerjih, pa je poleg Klampferjeve in Mozetiča glasovala tudi sodnica Dunja Jadek Pensa. Podala je delno pritrdilno, delno odklonilno ločeno mnenje, Jadranka Sovdat in Jan Zobec pa sta dala pritrdilni ločeni mnenji. Spomnimo: Ustavno sodišče je sicer že julija 2009 presodilo, da je 22. člen zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ki ureja dedovanje, neskladen z ustavo. Tudi takrat je DZ naložilo, naj neskladje odpravi v šestih mesecih po objavi odločbe. Neustavnost naj bi odpravil družinski zakonik - kar je vlada v odgovoru ustavnemu sodišču zapisala tudi v aktualnem primeru zakona o dedovanju - a je ta padel na referendumu. Takrat je sicer ustavno sodišče pritrdilo pobudnikom, da istospolna partnerja, ki skleneta partnersko zvezo po zakonu o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ne moreta dedovati enako kot zakonci.

Blažič ocenjuje odločbo ustavnega sodišča za zgodovinsko Aktivist za pravice istospolno usmerjenih Mitja Blažič ocenjuje odločbo ustavnega sodišča za zgodovinsko. Meni, da je skrajni čas za sistematično odpravo sistemske diskriminacije istospolno usmerjenih pri nas.

"Že ves čas opozarjamo, da je pri nas cela vrsta zakonov, ki je diskriminatornih v smislu socialnih pravic za istospolne pare," je poudaril Blažič. Tako se tokratne odločbe ustavnega sodišča veseli. Hkrati pa opozarja, da so minila že skoraj štiri leta, odkar je ustavno sodišče prav tako kot neustavno označilo določbo zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ki govori o dedovanju, a se ni še spremenilo nič.

"Ne vem, koliko takšnih odločb še potrebujemo, da nam bo enkrat postalo jasno, da je treba odpraviti sistemsko diskriminacijo istospolnih parov," je izpostavil. Slednje bi po njegovih besedah uspešno opravil družinski zakonik, ki pa je lani padel na referendumu. Zato meni, da "je sedaj čas, da naredimo ta korak, ki ga pred enim letom nismo bili sposobni narediti".

Blažič meni, da bi bilo diskriminacijo istospolno usmerjenih najbolje rešiti s krovnim zakonom, ki bi dal socialne pravice vsem, ne glede na spolno usmerjenost. Zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti je namreč spisan tako, da se ga ne da po praviti, saj taksativno našteva pravice, pri čemer jih tri četrtine izpušča, zato se zakona ne da ustrezno izpodbijati na ustavnem sodišču, je pojasnil.

Sicer pa ni seznanjen s tem, ali kdo iz istospolne skupnosti izpodbija še kakšen zakon, povezan z diskriminatorno obravnavo te skupine ljudi.

Ne spreglejte