Četrtek, 1. 9. 2022, 9.05
2 leti, 3 mesece
V Slovenijo prihaja novo zdravilo proti covid-19
V sredo so v Sloveniji ob 714 PCR-testih in 5.374 hitrih antigenskih testih potrdili 1.544 novih primerov okužbe s koronavirusom, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). To je 39 primerov manj kot prejšnjo sredo, ko so potrdili 1.583 primerov okužbe. Po podatkih ministrstva za zdravje je bilo v torek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 68 bolnikov, na intenzivni negi pa devet. Umrl je en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. V petek bomo sicer v Sloveniji dobili prvih 1000 enot zdravila proti covid-19, imenovanega Paxlovid, ki ga izdeluje podjetje Pfizer.
Skupno je bilo v sredo hospitaliziranih 188 bolnikov s potrjeno koronavirusno okužbo, torej zaradi in s covidom-19, kar je pet manj kot v torek. Na intenzivnih oddelkih je bilo sredo s potrjeno okužbo skupno 14 bolnikov, enako kot dan prej, so na Twitterju zapisali na ministrstvu za zdravje.
V torek so v Sloveniji ob 646 PCR-testih in 5.090 hitrih antigenskih testih potrdili 1.531 novih primerov okužbe s koronavirusom. To je 95 manj kot prejšnji torek, ko so potrdili 1.626 primerov okužbe, še kažejo podatki NIJZ. Umrla je ena oseba s potrjeno koronavirusno okužbo.
V Sloveniji bomo dobili novo cepivo proti covid-19
V Slovenijo predvidoma v petek prihaja prvih 1000 enot zdravila proti covidu-19 Paxlovid podjetja Pfizer. Zdravilo, ki je namenjeno preprečevanju bolnišničnega zdravljenja, bo namenjeno predvsem starejšim od 60 let in bolnikom s tveganjem za težji potek covida-19, je pojasnila predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.
Prvih 1000 enot zdravila Paxlovid, ki ga bolniki prejemajo v obliki tablet, v Slovenijo predvidoma prihaja v petek, sredi septembra pa še dodatna pošiljka s 5000 enotami zdravila, je ob robu novinarske konference glede pričakovanega povečanja števila obravnav na ljubljanski urgenci pojasnila predstojnica infekcijske klinike Lejko Zupanc.
Kako bodo zdravilo uporabljali, je določeno v protokolu, ki je objavljen na spletni strani Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana.
Po njenih besedah protokol določa, da za prejem zdravila zadošča starost nad 60 let. Sprva bo zdravilo sicer namenjeno predvsem posameznikom s tveganjem za težji potek covida-19, torej kroničnim bolnikom in bolnikom z oslabljenim imunskim sistemom.
Nekateri bolniki tega zdravila ne bodo smeli prejemati
Ob tem je opozorila, da nekateri bolniki zdravila ne bodo smeli prejemati, saj jemanje zdravila z jemanjem nekaterih drugih zdravil ni združljivo. "Poskrbeli smo, da bodo zdravniki in farmacevti vedeli, katera zdravila ne gredo skupaj," je dejala.
Kot je pojasnila, bodo zdravilo predpisovali zdravniki, ki bodo prvi v stiku z bolnikom. To so zdravniki v ambulantah nujne medicinske pomoči, urgentnih ambulantah, covidnih ambulantah, zdravniki, ki hodijo na domače obiske bolnikov, pa tudi družinski zdravniki.
V kratkem bodo po njenih besedah na Zdravniški zbornici Slovenije organizirali izobraževanje zdravnikov glede uporabe zdravila.
Predstojnica Lejko Zupanc je že avgusta pojasnila, da Paxlovid glede na izkušnje iz drugih držav hospitalizacije zaradi covida-19 zmanjša tudi za 80 odstotkov. Pri zdravilu gre za kombinacijo dveh protivirusnih zdravil. Prvo zavira razmnoževanje virusa, drugo pa preprečuje, da bi se prvo prehitro razgradilo v telesu. Zdravilo je v primerjavi z remdesivirjem, ki ga bolnik prejme z infuzijo, tudi enostavnejše za uporabo, saj je v obliki tablet.
Gre sicer za nabavo, ločeno od skupnega naročila na ravni EU, ki poteka počasneje od pričakovanj. Prva pošiljka zdravila bi po besedah infektologinje morala zadostovati za obdobje do zaključka skupnega EU naročila, v okviru katerega lahko pričakujemo 5000 odmerkov.
121