Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
8. 5. 2012,
14.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

upokojitev

Torek, 8. 5. 2012, 14.46

8 let, 7 mesecev

Stres ponovno zanikal kakršen koli dekret iz Vatikana

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Slovenska škofovska konferenca ni prejela nikakršnega obvestila iz Vatikana v zvezi z upokojenima nadškofoma, je ponovno pojasnil predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Anton Stres.

Članstvo v SŠK nadškofoma Alojziju Uranu in Francu Krambergerju je prenehalo 26. aprila ob prenehanju njunih posebnih funkcij v SŠK.

"Upokojeni škofje se običajno vrnejo v zasebno življenje" Kot je povedal Anton Stres, se upokojeni škofje običajno vrnejo v zasebno življenje in so le izjemoma še člani SŠK, če imajo kakšno zadolžitev in dokler jo imajo. Takšne funkcije pa so imeli upokojeni škof Jožef Smej ter upokojena nadškofa Kramberger in Uran. Smej je vodil slovenski ekumenski svet, Kramberger slovensko liturgično komisijo in komisijo za pripravo bogoslužnih knjig, Uran pa slovenski katehetski urad.

Slovenski škofje so se na krajšem posvetu pred srečanjem s predsednikom republike Danilom Türkom 26. aprila, ob 90-letnici škofa Smeja, odločili, da te službe prerazporedijo. Ker so omenjeni škofje tako prenehali opravljati posebne zadolžitve v SŠK, jim je s tem tudi prenehalo članstvo v SŠK, je pojasnil ljubljanski nadškof in metropolit Anton Stres.

Uran: Besede o ugotavljanju očetovstva niso resnične V zvezi s tem so se v medijih pojavili tudi zapisi o domnevnem očetovstvu Alojzija Urana. To naj bi bil namreč razlog za spor s Svetim sedežem, ki naj bi od njega zahteval, da ugodi zahtevi po ugotavljanju očetovstva. Stres je zato danes prebral Uranovo izjavo, v katerem upokojeni nadškof te navedbe zanika. "Te besede niso resnične. Nikoli od nikogar nisem dobil zahteve po ugotavljanju očetovstva. Ob tem izjavljam, da so domneve o mojem očetovstvu neutemeljene," je Uranovo izjavo prebral nadškof Stres.

Kramberger: V zvezi z nepravilnostmi v poslovanju nadškofije procesi tudi znotraj Cerkve Mariborski nadškof Marjan Turnšek pa je v imenu upokojenega nadškofa Franca Krambergerja prebral njegovo izjavo, s katero odgovarja na medijske zapise in poročanja. Kot je zapisal Kramberger, se je z upokojitvijo odpovedal vodstvu slovenske liturgične komisije. "Z imenovanjem novega predsednika te komisije je ugasnilo tudi članstvo v Slovenski škofovski konferenci. S tem pa se tudi umikam v zasebno življenje," je Krambergerjevo izjavo povzel Turnšek. Pojasnil je še, da je bil napačen tudi zapis, da naj bi omenjena upokojena nadškofa morala vrniti prstan in škofovsko palico. "Edina možnost, da insignije škof izgubi, je laizacija, torej postavitev nazaj v laiški stan," je pojasnil.

Povedal je tudi, da v zvezi z nepravilnostmi v poslovanju nadškofije procesi ugotavljanja odgovornosti potekajo tudi znotraj Cerkve in ne le v okviru uradne kriminalistične preiskave.

Stres komentiral očitke v zvezi s pogodbo z Vegradom pri obnovi dvorca na Betnavi Stres pa je ob tej priložnosti komentiral tudi očitke v zvezi s pogodbo mariborske nadškofije z Vegradom o obnovi dvorca na Betnavi. Kot je pojasnil, nadškofija ni imela lastnih sredstev za obnovo, zato je iskala strateškega partnerja in ga našla v podjetju Vegrad. Sredi septembra 2009 je zato Stres, ki je bil v tistem času nadškof koadjutor, podpisal krovno pogodbo s tem podjetjem. "Menim, da je bila pogodba korektna in v skladu z interesi nadškofije, da se kompleks Betnava uredi in nečemu služi," je dejal.

Gospodarska uprava je po njegovih besedah po takrat razpoložljivih podatkih tudi preverjala, ali je podjetje zanesljivo in v dobri kondiciji. "Če je Vegrad zavajal z uradnimi podatki, je to drugo vprašanje," je dejal.

"Ne morem sprejeti odgovornosti za posle in dejanja, ki so bili predmet preiskave" Konec novembra 2009 pa je bil Stres imenovan za nadškofa v Ljubljani, zato se s konkretnim izvajanjem te pogodbe ni več ukvarjal, saj za to ni bil več pristojen. "Zato ne morem sprejeti ali imeti nobene odgovornosti za posle in dejanja, ki so bili predmet kriminalistične preiskave," je poudaril. Dodal je, da ni nikoli rekel, da je bil posel zakonit, kakor so njegovo izjavo povzemali nekateri mediji, pač pa le, da "pogodba ni sporna in da ni nezakonita". Kako se je pogodba izvajala in kako je posel dejansko potekal, pa je vprašanje, s katerim Stres, kot je dejal, ni več povezan.

Prav tako se je Stres danes odzval na predloge patra Bogdana Knavsa o ustanovitvi posebnega sklada, iz katerega bi Cerkev poskušala poravnali škodo. Povedal je, da so o tej možnosti že razmišljali, a ugotovili, da je takšna možnost po pravni poti nedovoljena, pa tudi sicer nerealna.

Iz tožilstva potrdili sodno preiskavo v dveh primerih goljufij Na Specializiranem državnem tožilstvu RS so danes potrdili, da je uvedena sodna preiskava v dveh primerih goljufij, v kateri gre za postopek zoper več fizičnih in pravnih oseb v in zunaj sistema Vegrad, ki so z lažnivim prikazovanjem obsega izvedenih gradbenih del neupravičeno pridobile sredstva iz skladov EU (zadeve Rimske Terme in Betnava).

Po navajanju današnjega Dnevnika vse kaže, da je mariborska nadškofija od gradbenih podjetij v zameno za večje posle in tudi druge "usluge" redno dobivala donacije ali jih vsaj pričakovala.

Ne spreglejte