Združenje občin Slovenije je v imenu Matjaža Zanoškarja, Zvonka Laha, Danijela Krivca in Ljuba Žnidarja na ustavno sodišče vložilo pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o poslancih.
Kot je znano, je novela uzakonila nezdružljivost poslanske in županske funkcije. Hkrati so podali tudi predlog za zadržanje izvajanja novele.
Vsi štirje pobudniki so župani, ki so bili na nedeljskih državnozborskih volitvah izvoljeni v državni zbor in jim bo po po novem zakonu funkcija župana prenehala s potrditvijo poslanskega mandata. Združenje je pobudo za ustavno presojo zgolj pripravilo v njihovem imenu in jim torej tako pomagalo po strokovni plati.
"Zakon je v nasprotju z drugim, 43. in 155. členom ustave"
V pobudi tako ocenjujejo, da je zakon v nasprotju z drugim, 43. in 155. členom ustave, ki govorijo o Sloveniji kot pravni in socialni državi, volilni pravici in prepovedi povratne veljave pravnih aktov.
V pobudi ustavnemu sodišču med drugim navajajo, da v primeru zatrjevanega konflikta med poslansko in župansko funkcijo ne gre za kršitev načela delitve oblasti, ampak kvečjemu za medsebojno vplivanje med različnimi ravnmi oblastnega urejanja v državi (centralna in lokalna), za kar pa sploh ni nujno, da je škodljivo ali nezaželeno.
Prav tako so zapisali, da veliko poslancev nastopa v vlogi "skrbnikov" raznih interesov, lobijev ali volilnih baz, ki pa so zaradi netransparentnosti za državno ureditev veliko bolj nevarni, kot poslanci - župani, ki so nenehno na očeh tako celotne slovenski javnosti kot javnosti v lokalnih skupnostih.
Opozarjajo na finančne posledice takojšnje uporabe nove ureditve
Kršitev volilne pravice argumentirajo s tem, da je določena skupina državljanov, torej župani, izločena iz kroga upravičencev, ki so lahko izvoljeni za poslanca državnega zbora, kar je poseg v pravico biti voljen. Zakon jim sicer ne prepoveduje same možnosti kandidiranja na državnozborskih volitvah, v praksi pa jim dejansko onemogoča, da bi kandidirali za poslanca, saj se morajo nato odpovedati funkciji župana, ki jim je bila zaupana na lokalnih volitvah.
Če bi ustavno sodišče aktualnim županom, ki so bili na izrednih volitvah v DZ izvoljeni tudi za poslance, dovolilo županski mandat normalno dokončati, to ne bi prineslo realnih in resnih tveganj, so prepričani v Združenju občin Slovenije (ZOS).
Ne nazadnje pa opozarjajo tudi na finančne posledice takojšnje uporabe nove ureditve o nezdružljivosti, saj organizacija nadomestnih volitev stane od 2,6 do 3,5 evra na volivca in se v celoti financira iz občinskega proračuna. Občine pa tega odhodka večinoma niso planirale, pa tudi če bi ga, bi zagotovo šel na račun drugih občinskih dejavnosti in investicij, še navajajo v pobudi za oceno ustavnosti.