Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
22. 12. 2018,
15.59

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,01

Natisni članek

Italija slovenska manjšina parlament vlada

Sobota, 22. 12. 2018, 15.59

5 let, 4 mesece

SSk opozarja na ogroženo zastopanost Slovencev v italijanskem parlamentu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,01
Italijanski parlament | Slovencem grozi "izničenje vsake možnosti" za zastopanje v parlamentu, opozarjajo v stranki slovenske manjšine v Italiji. | Foto Reuters

Slovencem grozi "izničenje vsake možnosti" za zastopanje v parlamentu, opozarjajo v stranki slovenske manjšine v Italiji.

Foto: Reuters

Stranka slovenske manjšine v Italiji Slovenska skupnost (SSk) je danes v pismu premierju Marjanu Šarcu in zunanjemu ministru Miru Cerarju opozorila na ogroženo zastopanost Slovencev v italijanskem parlamentu.

V SSk opozarjajo, da se je v italijanskem parlamentu pred dnevi, tokrat s podpisom senatorja Roberta Calderolija, spet pojavil osnutek ustavnega zakona, ki cilja k drastičnemu zmanjšanju števila izvoljivih članov senata in poslanske zbornice. Predlagatelj svojo pobudo utemeljuje s potrebo po racionaliziranju zakonodajnih postopkov in zmanjšanju stroškov za delovanje državnih organov.

shod neofašistov
Novice Shod neofašistov v Trstu: Italija, vstani, bojuj se in zmagaj

Slovencem grozi "izničenje vsake možnosti" za zastopanje v parlamentu

Med prvimi so izrazili svoje nasprotovanje predstavniki nemške manjšine na Južnem Tirolskem, ki so opozorili, da bi to privedlo do zmanjšanja teže njihovega zastopstva v parlamentu in posledičnega nižanja ravni zaščite nemške narodne skupnosti. Z njimi je takoj potegnila avstrijska zunanja ministrica Karin Kneissl, ki je potrdila, da je ogrožena mednarodna bilateralna pogodba, ki ureja področje zaščite manjšine, piše v pismu, ki ga je podpisal deželni politični tajnik Slovenske skupnosti Igor Gabrovec.

SSk izpostavlja, da zmanjšanje skupnega števila članov parlamenta "neposredno ogroža sramotno skromne možnosti izvolitve slovenskega zastopnika na osnovi veljavne zakonodaje in ustavnega okvira". Slovencem po oceni SSk grozi "brezkompromisno izničenje vsake možnosti zastopanosti v italijanskem parlamentu".

Italijanska senatorka iz vrst slovenske manjšine Tatjana Rojc je v Rimu danes ocenila, da so močni domači in mednarodni pritiski na italijansko vlado in koalicijo rešili časopis slovenske narodne skupnosti v Italiji Primorski dnevnik pred varčevalnimi rezi, ki jih je skušala sprejeti italijanska vlada. Parlament je namreč sprejel predlog dopolnila o financiranju italijanskih tiskanih medijev, s katerim država ohranja javno podporo tisku slovenske narodne skupnosti v Italiji. Kot zaskrbljujoče je označila dejstvo, da je bila potrebna "trda bitka", da slovenski manjšini niso odvzeli ustavne pravice.

CasaPound Italija
Novice Šarec: Shod neofašistov v Trstu je sol na rane primorskih Slovencev

Vlado pozivajo, naj jasno in odločno ukrepa

Slovensko vlado pozivajo, da že v tej fazi jasno in odločno intervenira v odnosu do italijanskih institucionalnih sogovornikov, da opozori na razvidno razliko med stanjem v Sloveniji in Italiji ter posledično izpostavi zahtevo, da se v napovedane zakonske in ustavne spremembe zapiše tudi načelo zajamčene zastopanosti slovenske narodne skupnosti v obeh domovih italijanskega parlamenta.

Pri tem izpostavljajo, da Slovenci v Italiji že vrsto let zahtevajo spoštovanje mednarodnih dogovorov oziroma vsaj načela, ki v zaščitnem zakonu iz leta 2001 narekuje v volilni zakonodaji olajšane poti za izvolitev slovenskih zastopnikov v obeh domovih parlamenta. Dejansko namreč niti sedanji volilni zakon ne daje nobenih zagotovil, tako da so letos izvolili svojo zastopnico v senat zaradi spleta srečnih in verjetno neponovljivih naključij.

Menijo, da je treba pravila spremeniti. Model vidijo v evropski in deželni volilni zakonodaji, ki predvideva olajšane pogoje za nastopanje samostojne in suverene manjšinske liste. Pri tem kot idealno izpostavljajo rešitev, ki za italijansko in madžarsko narodno skupnost velja v Sloveniji.

Ne spreglejte