Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
8. 5. 2025,
10.36

Osveženo pred

3 ure, 42 minut

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,11

Natisni članek

Natisni članek

Sodišče EU

Četrtek, 8. 5. 2025, 10.36

3 ure, 42 minut

Sodišče EU zaradi zamud pri sanaciji odlagališča Bukovžlak Sloveniji naložilo 1,2 milijona evrov globe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,11
Cinkarna Celje | Sodišče EU, ki mu je zadevo predložila Evropska komisija, je julija 2015 razsodilo, da je Slovenija kršila pravo EU s področja ravnanja z odpadki.  | Foto STA

Sodišče EU, ki mu je zadevo predložila Evropska komisija, je julija 2015 razsodilo, da je Slovenija kršila pravo EU s področja ravnanja z odpadki.

Foto: STA

Sodišče EU je Sloveniji zaradi zamud pri sanaciji odlagališča Bukovžlak naložilo 1,2 milijona evrov globe. Za sanacijo je imela na voljo dovolj časa, zamude pa ni mogoče upravičiti niti s pandemijo covida-19 niti z motnjami v upravni dejavnosti kot posledico pandemije, so danes sporočili s sodišča.

Sodišče, ki mu je zadevo predložila Evropska komisija, je julija 2015 razsodilo, da je Slovenija kršila pravo EU s področja ravnanja z odpadki. Kršitev se je med drugim nanašala na obstoj nezakonitega odlagališča Bukovžlak, ker je Slovenija dovolila vnos zemeljskega izkopa, ne da bi preverila, ali so bili na tej lokaciji odloženi drugi odpadki, in ne da bi sprejela ukrepe za odstranitev odpadkov, za katere dovoljenje ne velja.

Ker Slovenija ni sprejela ukrepov, potrebnih za izvršitev te sodbe, je komisija maja 2023 vložila novo tožbo zaradi neizpolnitve obveznosti. V njej je predlagala, naj sodišče Sloveniji naloži plačilo pavšalnega zneska. Sodišče je tej tožbi ugodilo in ugotovilo, da Slovenija ob izteku roka, ki ga je določila komisija, sodbe iz julija 2015 ni izvršila, čeprav je imela za to na voljo dovolj časa.

Kot so pojasnili na sodišču, so pri določitvi pavšalnega zneska upoštevali ustrezne dejavnike, kot so resnost in trajanje ugotovljenih kršitev ter plačilna zmožnost Slovenije.

Slovenija kar devet let ni izpolnila naloženih obveznosti

Glede resnosti kršitev je sodišče navedlo, da je treba to, da sodba iz julija 2015 ni bila v celoti izvršena, šteti za posebej resno, saj so zaradi tega nastala znatna tveganja za okolje in zdravje ljudi. Glede trajanja kršitve pa je ugotovilo, da je neizpolnitev obveznosti trajala od 16. julija 2015 do 13. novembra 2024, torej devet let in štiri mesece, kar pomeni znatno trajanje.

Tožbo zaradi neizpolnitve obveznosti lahko zoper članico EU, ki ni izpolnila obveznosti iz prava unije, vloži Evropska komisija ali druga država članica. Če sodišče ugotovi, da obveznosti niso bile izpolnjene, mora ta država članica v najkrajšem času sprejeti ukrepe, potrebne za izvršitev sodbe.

Če komisija meni, da država članica ni sprejela ukrepov, potrebnih za izvršitev sodbe, lahko vloži novo tožbo, s katero zahteva naložitev denarnih sankcij. Če pa komisija ni bila obveščena o ukrepih za prenos direktive, lahko sodišče na predlog komisije sankcije naloži že v prvi sodbi.

Tveganje za okolje in zdravje ljudi

Na območju odlagališča Bukovžlak pri Celju so desetletja odlagali nekdanje cinkarniške odpadke in delno odpadke, nastale pri rušenju stare celjske cinkarne. Odlagališče, sestavljeno iz onesnaženega zemeljskega izkopa in industrijskih odpadkov, so s tem onesnažili tudi s težkimi kovinami, ki predstavljajo resno tveganje za zdravje ljudi in za okolje.

Sanacija je stekla novembra 2023, gradbena dela v okviru sanacije pa so zaključili julija lani.

Novice Bruselj o odlagališčih v Celju: Verjamemo, da kazen za Slovenijo ne bo potrebna
Cinkarna Celje
Novice Slovenija iz Bruslja dobila opomin zaradi odlagališča v Bukovžlaku
Evropska komisija, EU, zastava
Novice Nova tožba proti Sloveniji zaradi nezakonitih odpadkov v Bukovžlaku
Ne spreglejte