Sreda, 4. 9. 2013, 12.06
8 let, 7 mesecev
Slovenija OZN še vedno dolguje 12 milijonov evrov
Med ministrstvi imata največ obveznosti glede članarin mednarodnim organizacijam ministrstvo za zunanje zadeve in ministrstvo za obrambo. Zunanje ministrstvo bi moralo letos plačati 12.155.201 evro, obrambno ministrstvo pa ima 10.910.000 evrov obveznosti.
Poleg tega ima naša država še obveznosti za mirovne operacije OZN, ki letno znašajo okoli šest milijonov evrov. Vendar je Slovenija pri mirovnih operacijah slab plačnik. Kot pojasnjujejo na ministrstvu, iz preteklih let (2010, 2011 in 2012) in tekočega leta 2013 ostaja dolg za mirovne operacije v višini 11,8 milijona evra.
Prav tako še ni poravnana članarina za OECD, ki znaša 2.729.578 evra. Kot zanimivost: ministrstvo najmanj stane članstvo v Sodišču OVSE za poravnave in arbitražo – letno le skromnih 161 evrov.
Obrambno ministrstvo prispeva v Natove skupne proračune (civilni, vojaški in program Natovih varnih investicij) – trenutno so slovenske obveznosti 4,4 milijona evrov na leto. Slovenija ima na podlagi članstva v projektu skupnega vzdrževanja helikopterjev še letno obveznost v višini 3,4 milijona evrov.
Poleg teh obveznosti trenutno nastajata še obveznosti iz enkratnih projektov, in sicer za gradnjo sedeža Nata (letošnja obveznost je 1,1 milijona evrov) in zmogljivost AGS (letošnja obveznost je 1,8 milijona evrov). Slovenija pa tudi dobiva denar iz Natovega proračuna. Za rekonstrukcijo letališča v Cerkljah ob Krki smo do zdaj dobili 4,9 milijona evrov, do konca leta pa bomo dobili še dodatni milijon, torej skupaj 5,9 milijona evrov.
V okviru vzpostavitve stalnega mehanizma za zaščito finančne stabilnosti območja evra se je RS odločila za članstvo v Evropskem mehanizmu za stabilnost (EMS). Samo v okviru EMS naša država prispeva 137 milijonov evrov. Vendar RS v vseh navedenih mednarodnih finančnih institucijah RS sodeluje kot delničarka, torej z vplačilom kapitala. Po razlagi finančnega ministrstva torej v teh primerih ne gre za članarine.
Ministrstvo za finance je letos že plačalo prispevek za OECD v višini 20.617 evrov. Če prištejemo še carinsko, davčno upravo ter urada za nadzor proračuna in preprečevanja pranja denarja, so letošnje obveznosti ministrstva, ki jih šteje kot članarino, skupaj 83.681 evrov. Kot zanimivost: carinska uprava plačuje tudi članarino za Evropsko carinsko športno združenje.
Ministrstvo za pravosodje 207.624 evrov, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti 337.618 evrov, ministrstvo za infrastrukturo in prostor 353.898 evrov, ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport 1.710.383 evrov, ministrstvo za kulturo (skupaj z Arhivom RS) 35.565 evrov (kot zanimivost: 2.800 evrov plačujemo za Mladinski orkester EU).
Izstopov iz mednarodnih organizacij zaradi varčevanja v tem letu ni bilo, lani pa je Slovenija izstopila iz dveh mednarodnih organizacij, in sicer BRUEGEL – Evropski center za mednarodno ekonomijo ter SELEC – Center Jugovzhodne Evrope za odkrivanje in pregon kaznivih dejanj. Letni prihranek je okoli sto tisoč evrov.