Četrtek, 9. 5. 2013, 18.37
8 let, 8 mesecev
Semolič: Gre za novo valjenje bremen na ljudi, tako na delavce kot upokojence
V zvezi z zvišanjem DDV že 1. julija je dejal, da bo prizadelo zlasti tiste s podpovprečnimi plačami in da bo zmanjšalo povpraševanje. Menu ukrepov, ki ga je ponujala vlada, je bil slab, vlada pa se je med slabimi variantami odločila za DDV, je dejal prvi mož Zveze svobodnih sindikatov Slovenje (ZSSS) Dušan Semolič.
Po njegovem mnenju bi bilo treba, če že, bolj obremeniti luksuzno blago, saj se da lepo živeti tudi brez njega.
Predsednik ZSSS je bil ob tem kritičen, ker da vlada tako pomembne ukrepe pripravlja "na horuk", jih spreminja iz ure v uro. V tej luči pogreša izračune. Vsi ti ukrepi v prvi vrsti predstavljajo reševanje bank in ne dajejo jamstva, da bo vladi uspelo rešiti težave, je prepričan. "Gre za novo valjenje bremen na ljudi, ne le na delavce, temveč tudi upokojence," je sklenil.
Združenje Manager vztrajno izpostavlja potrebo in pričakovanje, da se bo politika lotila ne le polnjenja proračuna, temveč bo predvsem racionalizirala javne odhodke in vzpostavila vzdržno ravnotežje med prihodki države in odhodki, ki si jih lahko privoščimo. Vse drugo bolj kot k čemerkoli drugemu prispeva k podaljševanju gospodarske, politične in družbene agonije, je prepričana Sonja Šmuc.
Ogorčeni so tudi, ker so predstavniki vlade še na sredini seji Ekonomsko-socialnega sveta poudarili, da bo dvig DDV le morebitni skrajni ukrep, ki bi bil uveljavljen s 1. januarjem prihodnjega leta.
Nasprotovanje dvigu DDV pa je pred dnevi izrazila tudi Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije. Meni namreč, da bi dvig DDV, kot tudi morebitni krizni davek, negativno vplivala na gospodarsko rast in konkurenčnost gospodarstva.
Dvig DDV po navedbah OZS nima prevelikega negativnega učinka na potrošnjo gospodinjstev le v tistih državah, kjer je povprečna stopnja dohodnine v bruto dohodkih državljanov relativno nizka (največ do 30 odstotkov), trend upadanja potrošnje gospodinjstev pa v teh ekonomijah še ne sme biti prisoten, v Sloveniji pa je prisoten.