V Murski Soboti se je začela dvodnevna romska konferenca, na kateri sodeluje okoli 50 udeležencev iz petih evropskih držav.
Udeleženci razpravljajo o svojem položaju v Evropi, kulturi, izobraževanju, jeziku, vključenosti, zaščiti in smernicah za delo, pa tudi o diskriminacij, segregaciji in rasizmu.
V prihodnosti bodo Romi predstavljali več kot 20-odstotni delež mladih
Konferenco organizirata Zveza Romov Slovenije in Evropska romska zveza, udeležence pa je nagovoril tudi predsednik odbora za človeške dimenzije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Thomas Greminger.
Kot je dejal, podatki Agencije EU za temeljne pravice in nekaterih drugih članic EU kažejo, da bodo v prihodnosti Romi predstavljali več kot 20-odstotni delež mladih, ki bodo vstopali na evropske trge delovne sile, glede na prihodnost naše družbe pa se diskriminacija, kršenje človekovih pravic, izključenosti in stigmatizacija ne smejo nadaljevati.
Veliko Romov je doživelo različne oblike diskriminacije
Po raziskavi je 60 odstotkov Romov doživelo diskriminacijo pri iskanju zaposlitve, četrtina diskriminacijo zdravstvenega osebja, 19 odstotkov šolskega osebja in 18 odstotkov stanodajalca ali nepremičninske agencije, ob tem pa ne smemo pozabiti na rasno motivirane napade na Rome in Sinte, včasih z usodnimi posledicami, opozarja Greminger.
Zato 56 članic OVSE napoveduje, da bodo Romom in Sintom omogočile dostop do pravosodja, oblikovanja politik o njih, preprečevale negativne stereotiope, okrepile njihovo sodelovanje v javnem in političnem življenju, izboljšale odnose med njimi in policijo ter zagotavljale učinkovito preiskavo nasilnih dejanj proti Romom, posebno še, če gre za sum rasnega ozadja, je povedal.
"Odgovornost mora prevzeti tudi romska skupnost"
Po besedah direktorja vladnega urada za narodnosti Staneta Baluha mora veliko odgovornosti za položaj Romov prevzeti tudi sama romska skupnost. "Država ji mora zagotavljati formalni okvir, romska skupnost pa je dolžna, da v skupnem sodelovanju brez medsebojnega izključevanja pripomore k izboljšanju svojega položaja v slovenskem prostoru, pri reševanju problematike pa je ključno partnerstvo med državnimi organi, lokalno samoupravo in predstavniki romske skupnosti. Samo usklajeni ukrepi in aktivnosti so nujno potrebni pri izboljšanju položaja romske skupnosti," je povedal Baluh.
Horvat Muc je postal redni član Mednarodne romske akademije umetnosti in znanosti
Generalni sekretar Evropske romske zveze Dragoljub Acković je prebral pozdravno pismo predsednika Evropske romske zveze Rajka Djurića, v katerem udeležence opozarja, da je največji napredek Romov možen z izobraževanjem, predlaga pa jim tudi, naj v Evropi vzpostavijo regionalno mrežo za izobraževanje Romov.
Acković je predsednika Zveze Romov Slovenije in podpredsednika Evropske romske zveze Jožka Horvata Muca razglasil za prvega rednega člana Mednarodne romske akademije umetnosti in znanosti iz Slovenije.
V nadaljevanju konference bodo govorili tudi o standardizaciji romskega jezika, politični emancipaciji in viziji skupnosti v Evropi.