Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
17. 12. 2014,
15.00

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Karl Erjavec

Sreda, 17. 12. 2014, 15.00

8 let, 7 mesecev

Projekt Južni tok končan, a priložnosti za slovensko-rusko sodelovanje je še veliko

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Projekt Južni tok je nepreklicno končan. A obstajajo številne druge priložnosti za gospodarsko sodelovanje med Rusijo in Slovenijo, je ocenil ruski minister Nikolaj Nikiforov.

V Ljubljani se je končalo 11. zasedanje medvladne slovensko-ruske komisije za trgovinsko-gospodarsko in znanstveno-tehnično sodelovanje. Na zasedanju so pregledali možnosti za krepitev sodelovanja med državama. "Predstavljenih je bilo okoli 30 projektov, vsota novih bo približno 500 milijonov evrov," je po zasedanju povedal predsedujoči komisiji na slovenski strani Karl Erjavec.

Slovenski minister je izpostavil številne možnosti sodelovanja, še posebej na področju energetike, kmetijstva, turizma, prometa, visokih tehnologij in avtomobilske industrije. Državi sta med drugim govorili tudi o možnosti skupnega nastopa pri izgradnji energetskih projektov v Srednji Aziji.

Erjavec upa, da bo projekt nekoč znova aktualen Sta se pa Erjavec in predsedujoči ruskemu delu slovensko-ruske medvladne komisije in ruski minister za zveze in množične komunikacije Nikolaj Nikiforov v okviru obiska pogovarjala tudi na ministrstvu za zunanje zadeve, kjer sta obravnavala problematiko ukrajinske krize, gospodarske sankcije in vprašanje Južnega toka.

"Ruska stran nas je obvestila, da je ta projekt prenehal," je pojasnil Erjavec. Slovenija to obžaluje in upa, da bo projekt nekoč znova aktualen. "Zame pa je izjemno pomembno, da Slovenija ne nosi nobene odgovornosti za prenehanje, mi smo spoštovali vse dane zaveze," je zatrdil.

Tudi Nikiforov je izpostavil ogromen pomen projekta Južni tok za Slovenijo. Vendar pa je bil ruski predsednik Vladimir Putin po njegovih besedah prisiljen projekt preklicati, saj sta EU in Evropska komisija sprejemali ukrepe, ki so projekt preprečevali, še posebej v njegovem pomorskem delu.

Pri načrtovanju projektov je treba upoštevati daljši rok Slovenski in ruski minister pa sta se dotaknila tudi aktualnih gospodarskih razmer v Rusiji, še posebej padca rublja. Nikiforov je ob tem izrazil prepričanje, da bodo poslovneži znali sprejeti pravilne odločitve. "Negativni trendi na eni strani so hkrati priložnost za povečanje investicij in uvoza v Slovenijo," je menil.

Ruski minister poudarja, da bodo vlagatelji seveda morali pregledati svoje načrte za leto 2015. A hkrati dodaja, da je ruski trg s 145 milijoni prebivalcev ogromen in da je pri načrtovanju projektov treba upoštevati daljši rok.

Tudi Erjavec je poudaril, da živimo v globalnem svetu. Tudi Slovenija je imela svoje težave in krize še ni konec, je dodal. "Slovenska podjetja so na ruskem trgu dolgoročno," je poudaril in izrazil prepričanje, da bodo slovenski poslovneži znali primerno oceniti tveganja. Noben trg pa ne more izkazovati stalne rasti, je še poudaril.

Sopredsedujoča medvladni komisiji sta ob koncu zasedanja podpisala protokol, ki bo osnova za nadaljnji razvoj gospodarskega sodelovanja med državama. Naslednje zasedanje slovensko-ruske medvladne komisije bo prihodnje leto potekalo v ruskem Kazanu.

Ne spreglejte