Ponedeljek, 24. 6. 2013, 9.43
8 let, 7 mesecev
Prebivalce Obale presenetila vodna tromba
"To je običajen pojav tudi za naše kraje, čeprav so vodne trombe pogostejše ob srednjem in južnem Jadranu, ampak tudi ob severnem niso nič posebnega. Nastane ob nevihti zaradi hitrih dviganj zraka ob nestabilni zračni masi," je pojasnil Andrej Velkavrh iz agencije za okolje.
Za nastanek vodne trombe morajo biti ustrezni vremenski pogoji, predvsem toplo morje. V bistvu je vodna tromba, kot pojasnjuje, majhen tornado - vrtinec, zaradi česar se ustvari tlačna razlika. Ko tlak v tem vrtincu zelo pade, začne vrtinec srkati vodo iz morja in jo dvigati proti oblaku. Pri tem voda hlapi tako, da je v spodnjem delu vodna tromba predvsem iz vodnih kapljic oz. tekoče vode.
"To vodo dviga zračni tlak in vrtinec, višje gori pa te kapljice počasi izhlapevajo oziroma se manjšajo in gredo proti oblaku," pravi Velkavrh in dodaja, da hitrost vetra v tem vrtincu lahko doseže do okoli 80 kilometrov na uro. To morda ni veliko v primerjavi s tornadom, je pa, kot pravi, povsem dovolj, da lahko prevrne čoln, polomi kakšno drevo, razkrije kakšno streho in naredi nekaj škode, če pride na kopno. Kadar se to zgodi, vodna tromba ponavadi hitro oslabi in je pojava konec, dodaja Velkavrh. Tudi sicer vodne trombe trajajo okrog pet do petnajst minut, kar pomeni, da so razmeroma kratkoživi pojavi.
Sicer pa je težko napovedati, kaj bo v prihodnje. "Imate lahko zelo toplo morje, a če ni neviht in če je vreme stabilno, vodnih tromb ne bo," zagotavlja Velkavrh.