Četrtek, 27. 6. 2013, 15.57
8 let, 7 mesecev
Po Ljubljani taksisti brez vozniških izpitov?
Ko so pred časom na Mestni občini Ljubljana razmišljali o uvedbi t. i. zelenih taksijev, za katere bi podelili koncesijo občinski družbi Ljubljanski potniški promet (LPP), so se predstavniki nekaterih večjih taksi služb temu odločno uprli, češ da bi šlo za nelojalno konkurenco.
Janković je predlagal, da bi namesto predlaganega zelenega taksija pod okriljem LPP-ja taksisti še naprej delovali v svojih podjetjih, vendar pa bo vsak ljubljanski taksi od zdaj imel svojo številko. Župan Janković bo mestnemu svetu že na seji 8. julija predlagal, naj sprejmejo sklep, da maksimalna cena taksija za prevoženi kilometer ne sme znašati več kot evro in pol skupaj z DDV-jem.
"Veliko taksistov je zaposlenih samo od pet do dvajset ur na teden, v resnici pa delajo po 50 ur in več. Cene se postavljajo samovoljno, popoldanski taksisti, ki stojijo v glavnem pred hoteli, ljudem zaračunavajo tudi po sedem evrov na kilometer. Po Ljubljani vozijo tudi taksisti, ki jim je potekel ali pa so jim odvzeli vozniški izpit. Nad delovanjem taksi služb ni nadzora, nezadovoljni uporabniki pa nimajo možnosti, da bi se komu pritožili," je Mustafić odgovoril na vprašanje, kakšno je trenutno stanje na področju delovanja taksi služb v prestolnici.
Kot je dodal, imajo taksisti na voljo možnost, da do 1. septembra pripravijo predloge, kako urediti pogoje za delovanje taksijev. "S tem bi zagotovili, da morajo tisti, ki opravljajo javno taksi službo v Ljubljani, paziti na ceno, kakovost storitev, znati jezik in skrbeti za čistočo taksija. Pogovarjali smo se o uvedbi številke, ki jo bodo imeli ljubljanski taksisti, ki bodo spoštovali te pogoje. Vsak potnik se bo še vedno lahko odločil, ali bo šel v tak taksi ali pa v taksi brez številke – a to bo storil na lastno roko."
Če se katastrofalno stanje tudi po tem ne bo uredilo, bodo na MOL-u ustanovili občinski zeleni taksi, ki bo deloval pod okriljem LPP-ja. "Številni taksisti so predlagali, naj zgolj postavimo maksimalno ceno za kilometer prevoza, pa se bo vse uredilo. Kmalu bomo videli, ali bo to res prineslo kakšne spremembe. Sam sem prepričan, da jih ne bo."
Kot sta povedala Nataša Ornek in Silvester Mikša, lastnika Taksija Laguna, v Ljubljani po približnih ocenah deluje okoli 1.200 taksijev. "Natančne številke ne pozna nihče. Če se vzpostavijo nadzor in pravila, bodo tisti, ki delajo na črno, vozijo brez vozniških dovoljenj ali licenc, samodejno odpadli. A če se do 1. septembra taksistom, ki se že vrsto let zavzemamo za nadzor in disciplino, ne bo uspelo dogovoriti med sabo, nam bodo na Mestni občini Ljubljana pravila vsilili."