Četrtek, 20. 3. 2014, 21.41
5 let, 7 mesecev
Otroci z Downovim sindromom potrebujejo več, da bi bili enaki drugim
Z usposabljanjem pa se mora ukvarjati odgovoren interdisciplinarni tim, je prepričana primarijka Tatjana Dolenc - Veličković, zdravnica, specialistka ortopedije, zaposlena v Razvojni ambulanti Kranj in udeleženka današnje okrogle mize z naslovom Zagotavljanje dobrega zdravstvenega varstva za ljudi z Downovim sindromom, ki ga je organiziralo Društvo Downov sindrom Slovenije ob jutrišnjem svetovnem dnevu tega sindroma.
Specialistka pediatrije Andreja Kovač, prav tako zaposlena v kranjski razvojni ambulanti, je med drugim povedala, da se v Sloveniji z omenjenim sindromom rodi 85 na sto tisoč živorojenih otrok, kar je pet več od evropskega povprečja. Prav tako je dejala, da njihove raziskave med gorenjskimi otroki kažejo, da je med njimi dvakrat več dečkov.
Kovačeva je tudi poudarila, da se med pridruženimi motnjami otrok z Downovim sindromom največkrat srečujejo z motnjami hranjenja, kot so težave s sesanjem, požiranjem ali prehajanjem na trdo hrano, sledijo pa jim srčne napake, motnje sluha, nepravilnosti prebavil in respiratorne težave.
Prav tako je povedala, da otroci z omenjenim sindromom v povprečju shodijo med 19. mesecem in tremi leti in pol.
Pediatrinja z nevrološkega oddelka pediatrične klinike Maja Jekovec - Vrhovšek je med drugim dejala, da se zavedajo, da otroci z Downovim sindromom potrebujejo več, da bi bili enaki drugim.