Ponedeljek, 14. 10. 2024, 13.23
1 mesec, 2 tedna
Oprejemljivi ukrepi naše edine cementarne v doseganju trajnostnih ciljev
Alpacem Cement, vodilni slovenski proizvajalec gradbenega materiala in tehnološko ena najnaprednejših cementarn v Evropi, si že več let aktivno prizadeva za prehod na ogljično nevtralno proizvodnjo cementa z minimalnim vplivom na okolje. Kot edina cementarna, ki še obratuje na slovenskih tleh s proizvodnjo cementa, nudi dostop do strateško izjemno pomembnega gradbenega materiala – cementa. Vsaka druga stavba v Sloveniji namreč vsebuje cement prav iz te cementarne. Eden od učinkovitih ukrepov za zmanjšanje okoljskega odtisa je zagotovo zniževanje deleža klinkerja v cementu, kar po novem odražajo tudi Alpacemova nova trgovska imena cementov.
Nove cementne vreče, pripravljene za odpremo.
Cement je temelj sodobnega gradbeništva in eden najpogosteje uporabljenih materialov na svetu, brez katerega si ne moremo predstavljati delovanja sodobne družbe. V prihodnjih letih bo imel ključno vlogo pri zmanjševanju okoljskega vpliva grajenega okolja. Ker proizvodnja klinkerja znatno prispeva k okoljskem odtisu, se cementarne po svetu usmerjajo v zmanjšanje njegove vsebnosti v cementu. Enako počne tudi cementarna v Anhovem, ki vse bolj nadomešča klinker z mineralnimi dodatki, kot so granulirana plavžna žlindra, filtrski pepel ali apnenec. Ta pristop omogoča zmanjšanje porabe energije v proizvodnem procesu, zmanjšanje emisij CO2 in hkrati krepi krožno gospodarstvo.
Razlikovanje nizkoogljičnih cementov možno tudi po vsebnosti klinkerja
Uvedba novih trgovskih imen Alpacemovih cementov omogoča lažje razlikovanje med tipi cementov glede na vsebnost klinkerja, kar pomeni tudi razlikovanje po ogljičnem odtisu. Trgovska imena jasno nakazujejo minimalen delež klinkerja v sestavi cementa. Dober primer je cement Neosal 42,5 N, ki je zdaj preimenovan v ACEM 2-50 Special in nakazuje vsebnost klinkerja med 50 in 64 odstotkov. To ga uvršča med cemente z nižjim ogljičnim odtisom, saj povprečna vsebnost klinkerja v Evropski uniji znaša okoli 77 odstotkov. Pri gradnji drugega tira so z uporabo tega cementa v zadnjem letu zmanjšali emisije CO2 za približno 1.200 ton v primerjavi s cementom s povprečnim ogljičnim odtisom. Nova trgovska imena pa poleg opredelitve vsebnosti klinkerja poenotijo tudi poimenovanja in grafično podobo na ravni celotne mednarodne skupine. Cement se pakira na novi pakirni liniji, ki bistveno izboljšuje zanesljivost oskrbe cementa na trgu, delavcem pa je s tem izboljšana kakovost delovnih pogojev.
Nove cementne vreče v procesu pakiranja v novi pakirni liniji.
Zniževanje deleža klinkerja v cementu je ključen korak pri prehodu na okolju prijaznejše rešitve v gradbeništvu. Cementarna Alpacem Cement kot vodilni slovenski proizvajalec gradbenega materiala sledi smernicam Evropske unije in se zgleduje po nemškem združenju cementne industrije, ki si prizadeva do leta 2030 zmanjšati povprečni delež klinkerja s trenutnih 72 odstotkov na 64 odstotkov – to so tudi cilji za cementarno v Sloveniji. Takšne trajnostne rešitve ne prispevajo le k zmanjšanju emisij CO2, temveč tudi k preoblikovanju gradbenega sektorja v smeri odgovornejšega ravnanja z viri, kar je ključno za prihodnost našega okolja.
Preoblikovane cementne vreče z novimi imeni na izhodu iz pakirne linije.
Naročnik oglasnega sporočila je ALPACEM CEMENT, D.D.