Petek, 13. 11. 2015, 16.18
4 leta, 6 mesecev
Od zdravstvene reforme ministrice Kolar Celarčeve za zdaj le napovedi novih prispevkov
Napoved dodatnega financiranja obveznega zdravstvenega zavarovanja je v začetku meseca minila brez pretirane pozornosti javnosti. O petih predlogih, ki jih je po posvetu o javnem zdravstvu predstavil Tomaž Glažar z direktorata za zdravstveno ekonomiko, sta poročala časnika Delo in Finance.
Predlogi so del dolgo pričakovane, a še vedno neobjavljene analize slovenskega zdravstva, ki je jo po naročilu zdravstvenega ministrstva za več kot pol milijona evrov pripravila Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). Ta ni naklonjena ukinitvi dopolnilnega zavarovanja, saj je ugotovila, da sistem dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja v Sloveniji deluje in svetovala previdnost pri poseganju vanj.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc kljub temu vztraja pri ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Na ministrstvo za zdravje smo se obrnili z vprašanji tako glede predlaganih dodatnih virov financiranja kot tudi ukinjanja dopolnilnega zavarovanja, vendar v enem tednu odgovorov nismo prejeli.
Ta naj bi se v obdobju 2020 povečal v povprečju že na 130 milijonov letno, poleg tega pa se povečuje breme zaradi kroničnih bolezni, pojasnjuje Došenovićeva, ki opozarja na zmanjšanje rasti realnega BDP za 21,6 odstotne točke do leta 2035 zaradi sladkorne bolezni in debelosti. Meni, da bodo potrebe vedno večje od razpoložljivih sredstev, zato težav z enkratnim pridobivanjem sredstev ne rešimo.
- med zdravimi in bolnimi, - glede na dohodek, - glede na spol, - glede na mesto bivanja in - glede na zaposlitveni status.
Po njenem mnenju bi s predlogom po nepotrebnem odpravili eno od navedenih solidarnosti, ne da bi rešili problem financiranja slovenskega zdravstva, ki je v krizi primerljivo učinkovito kot v drugih državah.
Sodelovala je pri predlogu, ki so ga julija pripravili na Ekonomski fakulteti. Ta predvideva dve ločeni košarici:
- omejeno košarico A z nujnejšimi zdravstvenimi storitvami, ki bi jo financirali iz zdajšnjih sredstev obveznega zavarovanja in - posebno košarico B, financirano iz premij zdravstvenega zavarovanja, ki lahko dodajo sredstva za zdravstvo, ne da bi povečale stroške gospodarstva in zmanjševali njegovo konkurenčnost.
Nekdanji minister, tedaj član Liberalne demokracije, lani pa nosilec stranke Solidarnost na evropskih volitvah, po drugi strani priznava, da je bil sistem dopolnilnega zavarovanja na začetku dobra rešitev, pa tudi, da sta dva vira vedno boljša kot eden. Vendar ocenjuje, da ni nujno, da gre pri drugem viru za zasebno zavarovanje.
"Mnenje o posameznih elementih gradiva bomo podali predlagatelju, ministrstvu za zdravje," pa so nam sporočili z ministrstva za finance in poudarili, da posameznih medresorskih usklajevanj javnosti ne pojasnjujejo. Vendar so opozorili, da predlog, ki preprosto širi prispevke, v luči pokojninskega in invalidskega zavarovanja ne bi smel biti ozko zastavljen.
Uskladitev sistemov pokojninskega in invalidskega zavarovanja z zdravstvenim Sloveniji predlaga tudi Mednarodni denarni sklad (IMF).
- Katere pravice bodo krčene? - Koliko bomo iz svojih plač in pokojnin plačevali v primerjavi s sedanjimi premijami? Še več? Ali pa mladi in zdravi nič, bolni pa bistveno več?
Opozarjajo na monopolizacijo zdravstva. Trdijo, da bi bilo treba zavarovalnicam omogočiti, da začnejo na trgu zdravstvenih storitev izvajati vlogo aktivnega kupca, kar bo nujno privedlo k racionalnejši rabi sredstev.
V Adriatic Slovenica pravijo, da bi izpad sredstev lahko nadomestili prek direktnih plačil bolnih ob uveljavljanju zdravstvenih pravic ali pa prek zdravstvenih zavarovanj, ki zaščitijo posameznika pred premoženjskimi posledicami udejanjenja zdravstvenih tveganj. Prepričani so, da je pri slednjem, na vzajemnosti temelječem financiranju, posameznik bistveno bolj varen.
Menijo, da dopolnilno zavarovanje "prispeva k zagotavljanju stabilnosti sistema, zdravstvene potrebe prebivalstva so zadovoljene v zelo veliki stopnji, administrativni stroški pa so v primerjavi s tujimi državami nizki. Zato se nam zdi smiselno osredotočiti na to, kako lahko sistem izboljšamo, ne pa da ga ukinemo".