Ponedeljek, 23. 12. 2024, 13.21
3 ure, 28 minut
NSi vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini
Poslanska skupina NSi je s podpisi SDS v petek vložila pobudo za oceno ustavnosti novele zakona o dohodnini, ki bo začela veljati z novim letom. Najbolj sporna se jim zdi zaostritev pogojev za t. i. normirance. Pričakujejo, da bo ustavno sodišče izvajanje novele čim prej zadržalo, je danes povedal poslanec NSi Jernej Vrtovec.
V NSi ne morejo dopustiti uničevanja dobro delujočega sistema zaradi ideološkega boja, je v izjavi v DZ poudaril Vrtovec. "Ta vlada bije zelo močan ideološki boj proti podjetnikom proti najbolj ustvarjalnim, proti samostojnim podjetnikom, obrtnikom," je dejal. Sprememba sistema normirancev naj bi državi po izračunih prinesla dodatnih 12 milijonov evrov iz naslova pobranih davkov, vendar na račun velike škode za sistem s 14 tisoč ljudmi, je opozoril.
Nižja meja za normirance
Novela med drugim znižuje najvišjo dovoljeno mejo za sodelovanje v sistemu za polne normirance s sto tisoč na 60 tisoč evrov letnih prihodkov, za popoldanske pa s 50 tisoč na 30 tisoč evrov. Spremembe so tudi pri uveljavljanju normiranih stroškov. V NSi so kritični tudi do retroaktivnosti novele, saj bo stanje normiranca v letu 2025 odvisno od povprečja prihodkov v letih 2023 in 2024, je opozoril Vrtovec.
Vladi je očital tudi ustvarjanje nepredvidljivega poslovnega okolja. "Vladna koalicija in minister za višje davke Klemen Boštjančič sta spet zaostrila davčno ureditev normirancev tik pred novim letom. Kakšno sporočilo je to mladim podjetnikom in preostalim," se je vprašal. "Žal so številni normiranci kot božičnico prejeli povišanje davkov," je dodal.
Novela zakona o dohodnini je eden od šestih davčnih zakonov, ki jih je vlada pripravila z namenom večje konkurenčnosti. Poleg sprememb v obdavčitvi dohodkov iz dejavnosti za zavezance, ki so vključeni v sistem normiranih odhodkov, prinaša še več drugih rešitev. Med njimi so nova davčna olajšava za nove rezidente, omejitev prenašanja davčnih izgub, ugodnejša davčna obravnava za startupe in vnovično izvzetje območij z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost iz obdavčitve.
Vrtovec je med njimi kot problematično danes izpostavil predvsem olajšavo za nove rezidente. Kot je poudaril, je privabljanje tujih strokovnjakov vsekakor smiselno, vendar v tem primeru nepošteno do slovenskih državljanov, ki so v Sloveniji dalj časa oziroma od nekdaj. "Zakon torej diskriminira domače zaposlene, kar je prav tako kršitev ustave," je opozoril.
Nasprotujejo tudi obdavčitvi nepremičnin
Vrtovec je napovedal tudi ostro nasprotovanje načrtovani obdavčitvi nepremičnin, saj je po mnenju NSi nesmiselna. Prepričani so, da bodo lastniki več nepremičnin našli način, kako se izogniti plačilu davka, obdavčitev pa se bo tudi prelila v višje najemnine za stanovanja v mestih. Poleg tega je krivično obdavčiti nekoga, ki je "z lastnimi rokami" na podeželju zgradil objekt za lastno rabo, je dodal.