Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 7. 2013,
13.09

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

NSi Ljudmila Novak

Torek, 2. 7. 2013, 13.09

8 let

NSi: Spremembe družinske zakonodaje diskriminatorne

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
V NSi so kritični do predloga novega zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih. Kot diskriminatorno ocenjujejo odpravo dodatka, ki ga starši dobijo v primeru, če njihov otrok ni v vrtcu.

"Predlagani odvzem dodatka v primeru, ko otrok ostane v domačem varstvu, je diskriminatoren," je dejala poslanka NSi in predsednica stranke Ljudmila Novak. Nekateri starši se odločijo, da njihov otrok ne bo hodil v vrtec, in te pravice jim ne smemo odvzeti, meni. Opozarja, da je za državo in občino ceneje, če je otrok v domačem varstvu.

"Nasprotujemo, da bi očete silili h koriščenju starševskega dopusta" V NSi imajo tudi pomisleke glede predlagane ureditve starševskega dopusta. "Nasprotujemo temu, da bi očete silili h koriščenju starševskega dopusta. Starša naj se sama odločita, kdo bo koristil starševski dopust," je poudarila.

Tudi predlog, po katerem bo višina nadomestila za porodniški dopust omejena, se jim v NSi ne zdi ustrezen. "Ženska se tako ne bo odločala za drugega ali tretjega otroka, ker bo sicer materialno kaznovana," je opozorila Novakova.

Implementacija evropskega pravnega reda v slovensko zakonodajo Na ministrstvu za delo so predstavili nov zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, s katerim želijo povečati enake možnosti moških in žensk na trgu dela s spodbujanjem očetov k večjemu koriščenju starševskega dopusta. Predlog zakona je v enomesečni javni razpravi, uveljavitev zakona pa je predvidena z letom 2014.

Glavni razlog za njegov sprejem je implementacija evropskega pravnega reda v slovensko zakonodajo. Starševsko varstvo in še zlasti starševski dopust po navedbah ministrstva pomembno prispeva k odpravljanju razlik med ženskami in moškimi na trgu dela, saj omogoča, da ženske po rojstvu otroka ostanejo aktivne na trgu dela. Njegov namen je tudi spodbujanje bolj enakovredne porazdelitve obveznosti varstva in nege otrok med ženskami in moškimi.

"Napovedani novi davki korak k uničenju Slovenije Matej Tonin, ki je spregovoril o predlogu za zvišanje davkov, pa meni, da so "napovedani novi davki korak k uničenju Slovenije". V NSi po njegovih besedah ocenjujejo, da ne gre za "korak v pravo smer". Zaradi višjega DDV konec leta zagotovo ne bo 250 milijonov evrov več v proračunu, opozarja. Izkušnje iz nekaterih drugih držav namreč kažejo, da je prilivov po zvišanju davkov manj in ne več, je dejal.

Predlagani davek na nepremičnine pa predstavlja "novo nacionalizacijo in razprodajo slovenskega premoženja", meni. Za "nacionalizacijo" bo šlo po njegovem pojasnilu v primeru, če posameznik ne bo mogel plačati davka na nepremičnino, "država se bo usedla nanjo in jo zasegla".

Za razprodajo pa bo šlo v primerih, ko lastniki nepremičnin ne bodo zmogli plačevati davka in bodo zato prisiljeni nepremičnino prodati, pravi. V NSi se poleg tega zavzemajo za to, da bi bogoslužne objekte izvzeli iz obdavčenja.

Ne spreglejte