Četrtek, 12. 9. 2013, 8.07
8 let, 6 mesecev
Novi odstopi v organih DL. Bo Viranta zamenjal Pličanič?
Štihec za zdaj ostaja v stranki, a če se delovanje stranke ne bo spremenilo, bo verjetno odšlo precej ljudi, napoveduje.
Predsedniki koalicijskih strank so namreč ministru za notranje zadeve Virantu že pretekli teden dali zeleno luč za predlagano reorganizacijo občin. Ta teden je minister dobil načelno podporo tudi od vodij poslanskih skupin koalicije, v petek pa bo o tem razpravljal svet stranke DL.
Do tega, da se Virant ni prej posvetoval z organi stranke, je kritičen Anton Štihec, murskosoboški župan iz vrst DL, ki je do zdaj vodil strokovni odbor DL za regionalni razvoj in lokalno samoupravo. Štihec se strinja, da je potrebna racionalizacija števila občin, a opozarja, da jo je treba narediti premišljeno, ne zgolj s kriterijem varčevanja pri plačah občinskih funkcionarjev. Z združevanjem, ne pa z ukinjanjem občin, bi lahko izboljšali črpanje evropskih sredstev, je dejal. Ta projekt bi moral po njegovem mnenju potekati bolj počasi, potrebno bi bilo širše družbeno soglasje.
Tudi v stranki po njegovih ocenah za projekt ni stoodstotne podpore. Moti ga, da pridejo predlogi na stranko šele "post festum, tedaj ko se minister oziroma predsednik stranke že sam odloči in potegne neke poteze. Potem pa pride po soglasje. Kar je nekoč očital enemu predsedniku stranke, on sam dela," je do Viranta oster Štihec.
"Če meni, da je stranka le predsednik in podpredsedniki, nekaj članov sveta stranke in poslanci, potem nima smisla, da je stranka," je še dodal edini župan iz vrst DL.
Zlasti po vstopu v zdajšnjo vlado je DL zapustilo nekaj vidnih članov, med drugim nekdanji minister za finance Janez Šušteršič, nekdanji član sveta DL Fidel Krupić, še pred tem pa nekdanji programski tajnik stranke Tomaž Štih in nekdanji državni sekretar na ministrstvu za finance Dejan Krušec.
Ker je DL zlasti od vstopa v zdajšnjo koalicijo zapustilo kar nekaj vidnih akterjev in sodelavcev, se tudi Pličanič strinja, da je čas za to, da temeljito razmislijo, analizirajo in se odločijo, kako naprej. Osebno je, kot pravi, optimist. Prepričan je, da bodo našli razloge za zdajšnje stanje v stranki, potegnili prave poteze in šli odločno naprej.
Ena od zanesljivih možnosti je po njegovih besedah kongres, čeprav se še ne izreka, kdaj bi lahko bil. Na vprašanje, ali bi bil pripravljen stranko prevzeti sam, pa je odgovoril: "Bomo videli, kaj se bomo dogovorili."
Sicer pa Virant po njegovem mnenju ni odgovoren za nizko javnomnenjsko podporo DL. Kot je dejal, morajo v stranki analizirati, zakaj je stanje takšno, kot je.