Torek, 29. 6. 2021, 10.23
3 leta, 4 mesece
Nezadovoljni bralci in jezni šefi: kaj se dogaja na Delu?
Po naših informacijah je bilo včeraj v časopisni hiši Delo napeto vzdušje. Kot smo izvedeli, so razlog odpovedi naročnin nezadovoljnih bralcev. Pika na i naj bi bila sobotna izdaja Dela, v kateri so veliko več pozornosti namenili protestu na Prešernovem trgu kot pa državni proslavi na Trgu republike. Odzvali so se tudi v vodstvu podjetja, kjer seveda niso zadovoljni z odpovedmi naročnin.
Na časopisno hišo Dela smo zato naslovili naslednja vprašanja:
- Koliko odpovedi naročnine na tiskano izdajo Dela ste zabeležili v zadnjem tednu?
- Kakšne razloge za odpoved so navedli naročniki, ki so v zadnjem tednu odpovedali naročnino?
- Ali se je uprava podjetja na odpovedi v zadnjem tednu kakorkoli odzvala? Če da, kako?
- Koliko je znašala prodana naklada Dela junija 2020?
- Koliko znaša prodana naklada Dela junija letos?
- Koliko naročnikov ima tiskana izdaja časnika Delo in koliko je bilo naročnikov pred enim letom?
Dnevno natisnejo dobrih 25 tisoč izvodov
"Vprašanja, ki ste nam jih posredovali, se nanašajo na poslovanje medijske hiše Delo in jih zato ne moremo razkriti. V Sloveniji podatki o prodani nakladi niso javno na voljo, saj jih nihče od medijev po koncu projekta RPN (revidirane prodane naklade), ki je potekal pod okriljem SOZ- a, ne razkriva. Medijska hiša Delo je že večkrat podala pobudo, da bi bili zaradi transparentnosti trga vsi mediji vključeni v projekt, ki bi omogočal javno razkrivanje podatkov o nakladi, a žal za to ni konsenza vseh medijev na trgu," so nam med drugim odgovorili iz Dela.
Ob tem so poudarili, da pa so na drugi strani javno dostopni podatki o dosegu njihove blagovne znamke, ki kažejo, da Delo dnevno doseže 277 tisoč bralcev in obiskovalcev (vir: TGI Mediana 2020), spletni portal delo.si pa je v maju 2021 dosegel 571.787 bralcev. Sporočili so nam tudi podatek o povprečni tiskani dnevni nakladi Dela. V prvem četrtletju 2020 je bila ta 27.893, v prvem četrtletju letošnjega leta pa 25.553 izvodov.
"Vodstvo je z razlogi odpovedi tekoče seznanjeno"
"Odpovedi naročnikov so stalnica tiskanega medija, razlogi za odpovedi so zelo različni in jim v službi trženja naklad Dela skrbno sledimo. Vodstvo je z razlogi odpovedi tekoče seznanjeno. V medijski hiši Delo neprestano sprejemamo različne ukrepe za boljšo izkušnjo naših obstoječih naročnikov in bralcev ter obenem izvajamo številne trženjske aktivnosti za pridobivanje novih tiskanih in digitalnih naročnikov," so sklenili.
Lani z 1,3 milijona evrov čistega dobička
Lastnik družbe Delo d. o. o., ki med drugim izdaja časopis Delo, je družba Družba FMR, ki je časopisno hišo od Pivovarne Laško kupila leta 2016 za 7,3 milijona evrov. Delo je leta 2019 ustvarilo 34,69 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je odstotek manj kot leto prej. Čisti dobiček se je zmanjšal za 63 odstotkov na nekaj več kot 220 tisoč evrov.
Po podatkih bizi.si je imelo Delo lani 32,6 milijona evrov čistih prihodkov in 1,3 milijona evrov čistega dobička.
Pred pol leta se je podjetju tudi formalno pridružil Stojan Petrič
Povprečna prodana naklada časnika Delo se je leta 2019 v primerjavi z letom 2018 zmanjšala za 1.454 izvodov na 24.058 izvodov, poroča STA. Naklada Slovenskih novic, ki jih prav tako izdaja družba Delo, pa se je zmanjšala za 3.676 izvodov na 44.840 izvodov, je razvidno iz poročila o poslovanju za leto 2019, objavljenega na Ajpesu.
Vodstvu časopisnega založniškega podjetja Delo se je pred pol leta kot direktor pridružil Stojan Petrič, sicer tudi predsednik nadzornega sveta Kolektorja in direktor družbe FMR, ki je lastnica Dela.
Direktorja Dela sta poleg Petriča še Andrej Kren in Nataša Luša, odgovorni urednik časopisa Delo pa je Bojan Budja.
93