Torek, 8. 1. 2019, 11.28
5 let, 11 mesecev
Katedrala svobode
Nastaja think tank prostih strelcev desnice ali nova stranka?
Politiki niso vabljeni na četrtkovo prvo konvencijo Katedrala svobode, pravi idejni vodja nastajajočega možganskega trusta Peter Jambrek. Cilj konvencije je organizacija argumentiranih intelektualnih, ne političnih, razprav o nacionalnih vprašanjih, pravi in zanika, da bi šlo za zametke nove stranke. Prva razprava bo sicer segla prav na področje politike: govorili bodo namreč o tem, ali Slovenija potrebuje novo stranko.
Pobudniki Katedrale svobode so:
- nekdanji ustavni sodnik in notranji minister v vladi Andreja Bajuka Peter Jambrek,
- nekdanji vidni član SDS in zunanji minister v vladi Janeza Janše Dimitrij Rupel,
- nekdanja evropska poslanka na listi SDS Romana Jordan, ki je danes zaposlena na Inštitutu Jožef Stefan,
- pravnik ter izredni profesor za evropsko pravo na novogoriški fakulteti za državne in evropske študije Matej Avbelj,
- urednik založbe Nova obzorja Tomaž Zalaznik.
Kasneje se jim je pridružil še nekdanji visokošolski minister iz vrst Nove Slovenije Jure Zupan.
Prva tema: potrebujemo novo stranko?
Prvi zametki sodelovanja skupine intelektualcev segajo v lansko poletje, v čas tik po parlamentarnih volitvah. Takrat so v odprtem pismu predstavili svojo idejo razvojne koalicije in reformne vlade, za katero pa politika ni imela posluha.
Zdaj sodelovanje nadgrajujejo s konvencijo Katedrala svobode, ki bo po navedbah v vabilu organizirala okrogle mize, javne tribune in predstavitve zaprtega tipa, na katerih bo tekla razprava o različnih družbeno pomembnih vprašanjih. Konvencija je ime dobila po nikdar zgrajenem Plečnikovem načrtu slovenskega parlamenta. Na četrtkovem prvem srečanju bodo razpravljali o tem, ali Slovenija potrebuje novo stranko. Uvodne misli bodo prispevali Rupel, Avbelj, Zalaznik, Zupan ter profesor na ljubljanski gradbeni fakulteti in minister v obeh Janševih vladah Žiga Turk, Jambrek pa bo vodil razpravo.
Med povabljenimi naj bi bile osebnosti iz sveta kulture, znanosti, podjetništva in politike, je poročal spletni portal Portalplus.si. Seznam povabljenih naj bi bil relativno dolg, Rupel pa nam je v telefonskem pogovoru na vprašanje, kdo je vabljen, odgovoril: "Gre za krog naših akademskih kolegov, zasebne podjetnike in ljudi, ki imajo veljavo v javnosti, med drugim zdravnike."
Aktualnim politikom vrata zaprta
Nekdanji zunanji minister in diplomat Dimitrij Rupel konvencijo vidi kot intelektualno prizadevanje za rešitev pomembnih vprašanj, hkrati pa se zaveda, da se bodo v razpravah težko izognili politični konotaciji. Jambrek je v telefonskem pogovoru večkrat poudaril, da gre za popolnoma apolitično organizacijo in da politiki na srečanja ne bodo vabljeni: "Politika nas ne zanima. Zanima nas kvalificirana izmenjava mnenj o nacionalnih vprašanjih, ki bo zasebne narave. Šlo bo za pogovore klubskega tipa, zaprte za javnost, brez kakršnihkoli neposrednih političnih namenov. Ne briga nas, kaj si misli katerakoli stranka ali politični voditelj. V vabilu smo tudi izrecno navedli, da nas politični položaji ne zanimajo."
A prav med pobudniki je kar nekaj nekdanjih politikov. Med šesterico zgoraj naštetih so na primer štirje nekdanji ministri. Jambreku se zdi pomislek brezpredmeten, Rupel pa se na drugi strani zaveda, da se bodo težko izognili politični konotaciji razprav. Kot pravi, kljub temu konvencijo vidi kot intelektualno prizadevanje za rešitev pomembnih vprašanj. Apolitičnost pobudnikov razume v smislu, da ne gre za ljudi, ki živijo od politike ali bi imeli politične ambicije, pojasnjuje.
Preberite še:
Bo Katedrala svobode prerasla v stranko? Jambrek: "Nikoli."
Poslanstvo konvencije spominja na organizacijo Zbora za republiko, katerega idejni vodja je bil prav Jambrek. Spomnimo, da sta bila oba z Ruplom ustanovna člana Zbora za republiko, Jambrek mu je nekaj časa tudi predsedoval.
Jambrek pravi, da vzporednic ni, nasprotno, med Zborom za republiko in Katedralo svobode vidi radikalne razlike, saj je prvi močno politično definiran. "Zbor za republiko je bil neke vrste duhovna koalicija pomladnih političnih strank, neka vrsta neformalnega predvolilnega povezovanja. Pobuda Katedrale svobode pa nima zveze z nobeno politično stranko, ni dogovarjanja, povezav, nikakršnih osebnih ali duhovnih stikov s katero od strank. To je čista pobuda prostih strelcev, ki so se slučajno našli na isti valovni dolžini."
Je kakšen cilj, da bi katedrala svobode kdaj prerasla v politično stranko? "Nikoli," zatrjuje Jambrek. "Kot prvi podpisnik prvega pisma in pobudnik konvencije zagotavljam, da se to ne bo zgodilo. Delovala bo po konceptu klubskega možganskega trusta. To v tujini že obstaja, Slovenija pa tega nima, ga pa krvavo potrebuje."
36