Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
3. 1. 2012,
6.46

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

družinski zakonik

Torek, 3. 1. 2012, 6.46

8 let

Nadaljuje se zbiranje podpisov za referendum o družinskem zakoniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Civilna iniciativa za družino in pravice otrok bo potem, ko ustavno sodišče ni preprečilo referenduma o družinskem zakoniku, nadaljevala z zbiranjem podpisov za zahtevo referenduma.

Pobudniki referenduma so 25.000 podpisov zbrali že septembra, sedaj pa imajo še 33 dni časa, da zberejo vseh potrebnih 40.000 podpisov.

Referendum skupaj z nadomestnimi županskimi volitvami? Pobudniki referenduma podpise zbirajo pred upravnimi enotami in krajevnimi uradi. Civilna iniciativa za družino in pravice otrok bo po besedah njenega vodje Aleša Primca naredila vse za to, da bo referendum izveden skupaj z nadomestnimi županskimi volitvami. Če bi rok za zbiranje podpisov izkoristila v celoti in bi DZ referendum razpisal okoli 15. februarja, bi referendum lahko izvedli najbolj zgodaj sredi marca. Lahko pa civilna iniciativa podpise v DZ vloži tudi prej.

Najkasneje jih mora vložiti v roku sedmih dni po končanem roku za zbiranje, v sedmih dneh od vložitve pa mora DZ razpisati referendum. Do dneva glasovanja ne sme preteči manj kot 30 in ne več kot leto dni od dne razpisa. Dan glasovanja v razdobju najmanj 30 in največ 45 dni DZ na glasovanju določi z navadno večino, če pa bi do referenduma preteklo več kot 45 dni, bi morali poslanci odločati z dvotretjinsko večino.

Za zakonik SD, PS in LV, proti SDS, SLS in NSi, v DeSUS neopredeljeni V referendumsko kampanjo se bo vključila tudi večina političnih strank, nekatere aktivno, druge le z jasnim zastopanjem stališč. Za zakonik se bosta poleg SD zavzeli tudi novi stranki v parlamentu Pozitivna Slovenija in Lista Virant, medtem ko zagovornici zakonika LDS in Zares v parlamentu nimata več glasu. Nasprotnici zakonika, SDS in SLS, pa sta medtem v DZ ob bok dobili še NSi, ki napoveduje aktivno vključitev v kampanjo. DeSUS bo tudi v kampanji ostal neopredeljen.

Odločba ustavnega sodišča, ki je zahtevo državnega zbora, naj ustavno sodišče odloči, da bi z odložitvijo uveljavitve ali zaradi zavrnitve družinskega zakonika na referendumu nastale protiustavne posledice, zavrnilo, je bila v Uradnem listu RS objavljena v petek.

Ne spreglejte