Torek, 14. 2. 2023, 16.56
1 leto, 11 mesecev
Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije uradno ustanovljen
Muzej novejše in sodobne zgodovine je bil v ponedeljek uspešno vpisan v sodni register. S tem sta se Muzej novejše zgodovine Slovenije in Muzej slovenske osamosvojitve združila v javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. Oba predhodna muzeja sta s tem prenehala obstajati kot samostojna javna zavoda.
Novoustanovljeni muzej ima status državnega muzeja. Njegov sedež je v Ljubljani na Celovški cesti 23., vršilka dolžnosti direktorice muzeja je Nataša Robežnik.
Kot so danes še sporočili iz novoustanovljenega muzeja, je poslanstvo Muzeja novejše in sodobne zgodovine, da sistematično evidentira, zbira, dokumentira, proučuje, hrani ter strokovno in znanstveno raziskuje premično kulturno dediščino od začetka 20. stoletja do danes. Muzej z namenom širjenja vedenja in znanj hranjeno dediščino interpretira, ohranjanja, razstavlja in ureja dostopnost materialne in nesnovne kulturne dediščine v najširšem pomenu besede javnosti.
Muzej utemeljuje svoje poslanstvo na podlagi zbirk s področja začetka 20. stoletja, prve in druge svetovne vojne, obdobja med obema vojnama, obdobja druge svetovne vojne in obdobja po drugi svetovni vojni, obdobja osamosvojitve in življenja v samostojni državi. Muzej obravnava teme političnega, socialnega, gospodarskega in kulturnega življenja, procesa demokratizacije Republike Slovenije in vstopa v Evropsko unijo na vsem ozemlju Slovenije in zunaj meja matične države.
Novi muzej prevzel pravice in obveznosti prejšnjih dveh
Kot so danes še sporočili iz omenjenega muzeja, je vse pravice in obveznosti v pravnem prometu obeh predhodnih muzejev prevzel njun pravni naslednik javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije.
Javni zavod Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije je v skladu s 75. členom zakona o delovnih razmerjih prevzel tudi vse zaposlene, ki so imeli sklenjeno pogodbo o zaposlitvi za določen oziroma nedoločen čas v obeh združenih zavodih.
Vlada je sklep o združitvi obeh muzejev sprejela 19. januarja 2023. V začetku februarja je nato v svet javnega zavoda Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije imenovala štiri predstavnike ustanovitelja za mandatno dobo štirih let, in sicer Manco Grgić Renko, Blaža Vurnika, Renato Zamida in Marka Srako.
Svet zavoda in strokovni svet
Svet zavoda sestavlja pet članov. Poleg štirih predstavnikov ustanovitelja, ki jih na predlog ministra imenuje vlada, še predstavnika delavcev muzeja, ki ga iz svojih vrst izvolijo zaposleni v zavodu.
Imenovanja za strokovni svet muzeja, ki ga sestavlja šest članov, se še nadaljujejo. Dva člana izvolijo zaposleni, po enega člana pa imenujejo Kulturniška zbornica Slovenije, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani, Inštitut za novejšo zgodovino in Skupnost muzejev Slovenije.
8