Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
11. 3. 2014,
17.16

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Karl Erjavec Alenka Bratušek

Torek, 11. 3. 2014, 17.16

8 let, 7 mesecev

Ministra Erjavec in Garcia Margallo potrdila dobre odnose med Slovenijo in Španijo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zunanja ministra Karl Erjavec in Jose Manuel Garcia Margallo sta potrdila dobre odnose med državama in se zavzela za okrepitev gospodarskega sodelovanja, oba v njem vidita velik potencial.

Karl Erjavec je na novinarski konferenci s španskim kolegom izrazil prepričanje, da bo njegov obisk v Sloveniji poglobil sodelovanje med državama ne samo na politični, ampak tudi na ravneh gospodarstva, kulture in izobraževanja.

Ugotovila, da je veliko možnosti za okrepitev gospodarskega sodelovanja Ministra sta ugotovila, da imata državi velik potencial za okrepitev gospodarskega sodelovanja, govorila pa sta tudi o skupnem nastopu na tretjih trgih. Špansko gospodarstvo je eno od najmočnejših v Evropski uniji, močno pa je prisotno tudi na trgih zunaj EU, zlasti v Latinski Ameriki.

Erjavec vidi možnosti, da bi Španija odprla vrata slovenskim podjetjem na latinskoameriške trge. Po drugi strani se je že spletlo sodelovanje med nekaterimi slovenskimi in španskimi podjetji za skupen nastop na trgih zahodnega Balkana, kjer ima Slovenija bogate izkušnje.

Španskega ministra spremlja skupina gospodarstvenikov, popoldne se bo na Gospodarski zbornici Slovenije v Ljubljani udeležila konference o poslovnih priložnostih s slovenskimi podjetji.

Erjavec ni več prepričan, ali bo mogoče ubraniti ozemeljsko celovitost Ukrajine Erjavec in Garcia Margallo sta se dotaknila tudi aktualnih vprašanj v mednarodni skupnosti, kot so kriza v Ukrajini, spor v Siriji, pogajanja o iranskem jedrskem programu in razmere na zahodnem Balkanu.

Erjavec je o Ukrajini dejal, da Slovenija zagovarja politični dialog in diplomatsko rešitev krize ter ozemeljsko celovitost te države. Je pa dodal, da glede na zadnje dogodke na Krimu ni več prepričan, ali bo mogoče ubraniti ozemeljsko celovitost Ukrajine.

Garcia Margallo je dejal, da Španija nasprotuje vsakršnemu referendumu, ki bi spremenil ukrajinske meje. "Ukrajinska ustava je jasna in tam je jasno zapisano, da je Krimska republika del Ukrajine, zato vsakršna sprememba, ki bi vplivala na celovitost države, ne bo veljavna," je poudaril.

Ministra sta govorila tudi o evropskih temah, zlasti o prihajajočih volitvah v Evropski parlament in oblikovanju nove Evropske komisije.

Španski minister poudaril, da nobena država ni varna pred terorističnimi napadi Španski minister je spomnil tudi na deseto obletnico terorističnega napada na potniške vlake v Madridu, v katerih je umrlo 191 ljudi. Ob tem je poudaril, da nobena država ni varna pred terorističnimi napadi, ker terorizem ne pozna meja. Zagotovil je, da je Španija danes ena od najvarnejših držav na svetu.

Z Bratuškovo o gospodarskemu sodelovanju in odzivu na gospodarsko krizo Pozneje je vodjo španske diplomacije sprejela premierka Alenka Bratušek. Kot so sporočili iz njenega kabineta, sta sogovornika na srečanju največji poudarek namenila gospodarskemu sodelovanju in odzivom na gospodarsko krizo v obeh državah. Tako Slovenija kot Španija se namreč spopadata s podobnimi posledicami gospodarske krize, kot so visoka brezposelnost, težave v bančnem sektorju in prezadolženost podjetij, v obeh državah pa se zaradi sprejetih ukrepov tudi že kažejo znaki okrevanja.

Slovenska premierka je španskemu sogovorniku predstavila privatizacijo podjetij v državni lasti in druge ukrepe, ki jih vlada sprejema za čim hitrejšo okrepitev gospodarske rasti. Poudarila je, da bi imeli obe državi velike koristi od krepitve gospodarskega sodelovanja, ki ima potencial za rast, so še zapisali v kabinetu Bratuškove.

Ne spreglejte