Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
29. 6. 2011,
7.19

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Dimitrij Rupel Jugoslavija

Sreda, 29. 6. 2011, 7.19

8 let

Minilo je 10 let od podpisa sporazuma o nasledstvu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Pred desetimi leti so predstavniki petih držav z območja nekdanje Jugoslavije na Dunaju podpisali sporazum o nasledstvu.

S sporazumom so se države dogovorile za delitev obveznosti in premoženja nekdanje skupne države. V veljavo je stopil tri leta kasneje, ko ga je kot zadnja 2. junija 2004 ratificirala Hrvaška. Prvi sporazum, ki ga je podpisalo vseh pet držav Sporazum je deset let po razpadu nekdanje Jugoslavije pomenil prvi mednarodni sporazum o nasledstvu, pa tudi neke vrste mirovno pogodbo, saj je bil prvi sporazum, ki ga je podpisalo vseh pet držav. Naslednice so v njem tudi dosegle dokončno soglasje, da je SFRJ razpadla. Sporazum so 29. junija 2001 na Dunaju podpisali zunanji ministri Slovenije, Hrvaške, BiH, ZRJ in Makedonije, Dimitrij Rupel, Tonino Picula, Zlatko Lagumdžija, Goran Svilanović in Ilinka Mitreva. Ker je bil izpogajan ob posredovanju mednarodne skupnosti, se je slovesnosti ob podpisu med drugim udeležil tudi mednarodni posrednik na pogajanjih o nasledstvu Arthur Watts.

Sporazum vsebuje več prilog, ki govorijo o razdelitvi premičnega in nepremičnega premoženja nekdanje SFRJ, konzularno-diplomatskih predstavništvih, finančnih vprašanjih, arhivih, pokojninah, zasebni lastnini in pridobljenih pravicah. Sloveniji pri različnih vprašanjih pripadajo deleži, ki segajo od 14 odstotkov do 16,39 odstotka.

O delitvi jamstev bo odločila baselska Banka Ker se naslednice niso mogle dogovoriti o delitvi jamstev nekdanje federacije za stare devizne hranilne vloge, so v sporazum zapisale, da se bodo o tem vprašanju dogovorile na pogajanjih v okviru baselske Banke za mednarodne poravnave. Po prvih krogih pogajanj v letih 2001 in 2002 naj bi se sedaj pogajanja nadaljevala, potem ko je oktobra lani Hrvaška po letih zavračanja pristala na njihovo nadaljevanje.

Doslej je bila uresničena le okoli tretjina zadev Do uresničitve sporazuma v celoti je sicer še daleč, saj je bila doslej uresničena le okoli tretjina zadev. Po besedah visokega predstavnika za nasledstvo Rudija Gabrovca, je pomembno, da je bilo najbolj pereče vprašanje socialne varnosti in pokojnin, tisto, kar se ljudi najbolj tiče, v celoti urejeno. Sicer pa nasledstvena vprašanja niso nikoli lahka in so vedno dolgotrajen proces.

Ne spreglejte