Sreda, 27. 3. 2013, 10.30
8 let, 8 mesecev
KPK ugotovil korupcijo v primeru mariborskih radarjev
To so zapisali na Komisiji za preprečevanje korupcije (KPK) v sporočilu za javnost in dodali, da so "odgovorne osebe s kršitvijo dolžnega ravnanja omogočile korist zasebnemu partnerju in izpolnile znake korupcije, kot jo opredeljuje 1. točka 4. člena Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK). Prav tako so odgovorne osebe MOM-a sprejele pogodbeno obveznost plačevanja zasebnemu partnerju, ki je v nasprotju s pravno dopustnimi cilji oziroma namenom ZJZP-ja, s čimer so ravnale v nasprotju s pričakovano integriteto (3. točka 4. člena ZIntPK). Predvideno je namreč, da se investicija in pričakovani dobiček zasebnega partnerja pridobita iz plačanih glob za pričakovane (množične) kršitve cestno-prometnih predpisov."
Komisija meni, da ob upoštevanju določb 6. in 7. člena ZJZP-ja, ki določata namen tega zakona, ni možno (dopustno) javno-zasebno partnerstvo na področju kaznovalnega prava in drugih področjih nadzora nad izvajanjem predpisov, saj sta si pri tem interesa javnega in zasebnega partnerja nasprotna – medtem ko je interes države oziroma lokalne skupnosti (javnega partnerja), da se predpisi čim bolj spoštujejo oziroma da je kršitev čim manj, je interes zasebnega partnerja v tem, da je kršitev čim več, saj to zanj pomeni večji dobiček.
Praprotnik je še opozoril, da se je med potekom javnega razpisa spremenila tako vsebina načrtovanega projekta kot tudi njegova vrednost, ki se je bistveno povišala. Po Praprotnikovih besedah to pomeni, da vsi, ki so želeli sodelovati v tem razpisu, niso bili v enakem položaju.
"Mislim, da Komisija za preprečevanje korupcije opravlja svoje delo korektno in profesionalno in vsako njihovo ugotovitev je treba vzeti zelo resno in jo spoštovati," pa se je na ugotovitve KPK v primeru mariborskih radarjev odzval minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant.
S pogodbo o radarjih, ki so s položaja odnesli župana Franca Kanglerja, se ukvarja tudi računsko sodišče. Kot so povedali, je v torek na računskem sodišču potekal razčiščevalni sestanek. Temu sledi izdaja predloga revizijskega poročila (v roku 15 dni), nato morebiten ugovor, o katerem odloča senat in izdaja končnega revizijskega poročila. Le-to bo izdano predvidoma poleti, napovedujejo na računskem sodišču.
Mariborska občina je s podjetjem Iskra Sistemi sklenila 30 milijonov evrov vredno koncesijsko pogodbo, po kateri naj bi podjetje v obdobju štirih let posodobilo dotrajan semaforski sistem v mestu, pri tem pa naj bi se del plačanih kazni z na novo postavljenih radarjev stekal na njegov račun. Prve radarje so postavili sredi oktobra lani, a je bila že nekaj dni pozneje vrsta radarjev po mestu uničenih, zvrstili pa so se množični protesti, ki so naposled vodili do odstopa župana Kanglerja.