Sreda, 22. 11. 2017, 21.01
7 let, 2 meseca
Ravnatelj: Sistematskih pregledov ne bo več, otroci so bili nemirni #video
Eden od načinov, kako zagotoviti blagostanje otrok, je tudi skrb za javno zdravje. To po mnenju ministrstva za zdravje v Sloveniji dosegamo tudi z izvajanjem sistematskih pregledov v osnovnih šolah. Pred kratkim smo na Siol.net predstavili zaplet na Osnovni šoli Prebold, kjer šolarji preventive ne bodo več deležni. Med drugim zato, ker naj bi bili med sistematskimi pregledi nemirni in preglasni.
Novinarka: Anja Markovič/Video: Planet TV
Osemletni Maj je bil na sistematskem pregledu v prvem razredu. Njegov oče Marko Hauder pripoveduje, da so bili sistematski pregledi v času, ko je sam obiskoval osnovno šolo, nekaj popolnoma običajnega. "Popolnoma samoumevno je bilo, da so nas peljali na sistematski pregled," pripoveduje oče osnovnošolca.
Preberite še:
-> Šola otrok noče več voziti na sistematske preglede
Sistematske preglede bi ukinili, ker so bili otroci pri cepljenju nemirni
Oton Račečič, ravnatelj Osnovne šole Prebold, ki jo obiskuje tudi Maj, pa zdaj pojasnjuje, da njihova šola sistematskih pregledov ne bo več izvajala. Eden od razlogov za to naj bi bilo tudi obnašanje otrok med pregledi, so poročali v oddaji Dan. na Planet TV.
"Vrstila so se opozorila, da so otroci hrupni in da jih ne znamo umiriti. V nekaterih primerih so morali učitelji pomagati pri cepljenju, ker so otroci jokali, težave so bile tudi pri pregledih spolovil," pripoveduje ravnatelj. Dodaja, da so na šoli po pregledu zakonodaje ugotoviti, da jim tega ni treba početi.
Prakse sodelovanj med šolami in zdravstvenimi domovi so različne
Na drugi strani na ministrstvu za šolstvo pojasnjujejo, da so prakse in načini sodelovanja med osnovnimi šolami in zdravstvenimi domovi, ki izvajajo sistematske preglede, različni.
"Prakse, ki se izvajajo po Sloveniji, so različne. Šole organizirajo prevoze in otroke pripeljejo na sistematski pregled. Drugje zdravstveni domovi preglede organizirajo sami in otroke pripeljejo starši," pripoveduje direktor direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo na ministrstvu za izobraževanje Gregor Mohorčič.
Račečič poudarja, da so se tudi starši začeli zavedati, da sistematski pregledi niso več obvezni. "Niso bili več pripravljeni cepiti otrok, hkrati pa so hoteli, da otroci obiskujejo svoje osebne zdravnike," svojo odločitev zagovarja ravnatelj.
Ukinjanje sistematskih pregledov ni nedolžno
Vendar pa ukinjanje sistematskih pregledov lahko ogrozi zdravje slovenskih otrok, poudarjajo na ministrstvu za zdravje, kjer že iščejo rešitev za težave.
"Z ministrstvom za šolstvo smo se dogovorili, da bomo ustanovili delovno skupino. Vprašanja bomo dali na mizo in jih poskušali reševati v luči tega, da ohranimo zdajšnji dober sistem izvajanja," pojasnjuje direktorica direktorata za javno zdravje Mojca Gobec.
Na odgovor zdaj čaka ravnatelj iz Prebolda. Če se ministrstva ne bodo odzvala in dala jasnih navodil, otroci preventive ne bodo več deležni.
3