Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
31. 3. 2025,
10.51

Osveženo pred

1 dan, 5 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

Natisni članek

Natisni članek

žrtve povojni poboji Borut Sajovic pokop posmrtni ostanki

Ponedeljek, 31. 3. 2025, 10.51

1 dan, 5 ur

Kam bodo začasno preselili posmrtne ostanke iz Jame pod Macesnovo gorico? #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,79

Ministrstvo za obrambo bo posmrtne ostanke več kot tri tisoč žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico začasno preneslo v kostnico v Škofji Loki.

Gre za posmrtne ostanke več kot tri tisoč žrtev medvojnega in povojnega nasilja, ki so trenutno shranjeni v kletnih prostorih kočevske komunale. Obrambni minister Borut Sajovic, ki je prenos posmrtnih ostankov iz garaže kočevske komunale v državno kostnico v Škofjo Loko predlagal že na pogovorih pri predsednici republike, je poudaril, da gre pri selitvi v Škofjo Loko zgolj za začasno rešitev. Nameravajo namreč najti primeren kraj za dokončen pokop posmrtnih ostankov.

Lokacija pokopa deli slovensko politiko 

Trajni pokop žrtev iz Jame pod Macesnovo gorico sicer še naprej deli slovensko politiko. V opozicijskih SDS in NSi menijo, da bi morale biti pokopane v Ljubljani, ljubljanski župan Zoran Janković pa temu nasprotuje in trdi, da bi žrtve iz Jame pod Macesnovo gorico lahko pokopali na najbližjem možnem pokopališču ali na Teharjah.

Na Teharjah pokop zaradi onesnažene zemljine ni mogoč, zato je Sajovic na posvetih pri predsednici republike Nataši Pirc Musar predlagal drugo lokacijo, in sicer mestno pokopališče v Kočevju. Izbiro lokacije za pokop je utemeljil z analizami strokovnih služb na obrambnem ministrstvu. V SDS in NSi se s to lokacijo ne strinjajo. V obeh opozicijskih strankah prav tako niso naklonjeni prenosu posmrtnih ostankov v Škofjo Loko. Menijo, da bi trajni pokop moral biti v Ljubljani. Predsednica Pirc Musar si medtem želi, da bi žrtve dostojno pokopali ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne, najkasneje do maja.

Nezadovoljen tudi Dežman

Z odločitvijo o prenosu posmrtnih ostankov v Škofjo Loko se ne strinjajo niti v vladni komisiji za reševanje vprašanja prikritih grobišč, ki jo vodi Jože Dežman. Kot je zapisal Dežman, so bili na lanskem srečanju pri predsednici republike svojci umrlih in predstavniki Katoliške cerkve soglasni, da se ne strinjajo s prenosom posmrtnih ostankov iz ene začasne lokacije na drugo začasno lokacijo, dokler ne bo odločeno o kraju, načinu in času dokončnega pokopa.

Sajovic po njegovih navedbah komisije ni seznanil o svojih pogovorih ali dogovorih z drugimi osebami, ki so morda vplivali na njegove odločitve. "Člani komisije pričakujemo, da nas v bodoče vlada, minister in strokovne službe predhodno obveščajo o vseh svojih namenih, ki sodijo v pristojnost komisije ali pa člane komisije razrešijo, ker nam ne zaupajo," je v odzivu zapisal Dežman.

Ne spreglejte