Ponedeljek, 29. 6. 2015, 16.53
8 let, 7 mesecev
Kakšen bo vpliv grškega bankrota na Slovenijo?
Slovenija je do Grčije prek vseh mehanizmov izpostavljena za skoraj 1,5 milijarde evrov oziroma 750 evrov na prebivalca. Znesek vključuje slovenski del posojila v sklopu posojila evrskih držav iz leta 2010, slovenska poroštva za posojila iz leta 2012 ter slovenski delež pri posojilih ECB in IMF.
Neposredna posojila in garancije v povezavi z dogajanjem v Grčiji po besedah finančnega analitika Mateja Šimnica iz družbe Alta Invest znašajo okoli tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP). "Trenutno je z gotovostjo še povsem nemogoče določiti, kakšne bodo dejanske izgube, ki jih bo naša država utrpela. Tudi po najbolj neugodnem scenariju bo prišlo do prestrukturiranja dolga, kar pomeni, da bo morala Grčija določen del obveznosti ne glede na razplet vseeno poravnati," pojasnjuje.
"Pretekle izkušnje vseeno kažejo, da finančni trgi dolgoročno hitro pozabijo na nevarnosti in bo strošek našega zadolževanja precej bolj odvisen od prihodnjih aktualnih makroekonomskih dogodkov," pravi.
Z njim se strinja tudi Bombač, ki dolgoročnih posledic, kljub kratkoročni povečani negotovosti v zvezi z Grčijo, ne pričakuje.
"Stroški zadolževanja bi se tako lahko nekoliko zvišali, zmanjšan interes predvsem tujih vlagateljev pa bi lahko vplival tudi na padec cen delnic slovenskih podjetij," napoveduje Šimnic.
"Če pride do grškega bankrota, lahko pričakujemo dodatno negotovost in nervozo na kapitalskih trgih, s tem pa dodaten upad vrednosti evra glede na pomembnejše valute. V primeru, da morebiten grški izhod iz evrskega območja ne skrha zaupanja v obstoj evra, lahko vrednost evra celo rahlo zraste, saj bi z izstopom najšibkejšega člena v verigi evroobmočje postalo gospodarsko močnejše," napoveduje Bombač.
Sicer pa je po Bombačevih besedah nižja vrednost evra koristna za izvozno naravnano slovensko gospodarstvo. Po drugi strani je depreciacija evra negativna za vse potrošnike, ki se jim podražijo dopusti v neevrskih državah ter uvoženi izdelki iz teh držav.
"Podatki kažejo, da je švicarska centralna banka v zadnjih mesecih nadaljevala posege na valutnem trgu, glede na izjave in tudi same premike pa so z intervencijami nadaljevali tudi te dni. Kljub kratkoročnim odstopanjem tako pričakujemo, da bo švicarski frank ostal v območjih, ki smo jim bili priča v zadnjih mesecih," še pove Šimnic.