Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
4. 2. 2015,
14.58

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

rak

Sreda, 4. 2. 2015, 14.58

7 let, 1 mesec

Kako učinkoviti so presejalni programi za raka?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Presejalnih programov za zgodnje odkrivanje raka v Sloveniji, to je Zore, Svita in Dore, se udeležuje od približno slabih 60 do dobrih 70 odstotkov vabljene ciljne populacije.

Ob današnjem svetovnem dnevu boja proti raku, ki tokrat poteka pod geslom Nihče razen nas s poudarkom na preprečevanju in zgodnjem odkrivanju raka, smo pogledali, kako učinkoviti so presejalni programi za preprečevanje raka pri nas.

Državni program obvladovanja raka v Sloveniji (DPOR) med letoma 2010 in 2015 pravi, da so tovrstni programi učinkoviti, če zajemajo najmanj 70 odstotkov ciljnega prebivalstva.

V programu Zora so od začetka delovanja celotno ciljno populacijo pregledali najmanj enkrat Ciljna skupina presejalnega programa za raka materničnega vratu Zora, ki deluje že od leta 2003, so ženske, stare od 20 do 64 let. Po besedah vodje Epidemiologije in Registra raka na Onkološkem inštitutu Ljubljana Maje Primic Žakelj so od začetka delovanja celotno ciljno populacijo pregledali najmanj enkrat.

Ob tem je poudarila, da imajo ženske, ki redno hodijo na presejalne preglede, kar od 70 do 80 odstotkov manjšo verjetnost, da bodo kadarkoli zbolele za rakom materničnega vratu, prav tako ženske, ki so bile cepljene proti humanim papilomskim virusom (HPV) še pred prvo okužbo. Od leta 2009 namreč v Sloveniji poteka tudi brezplačno cepljenje deklic proti HPV v šestem, za zamudnice pa tudi v osmem razredu osnovne šole.

Leta 2012 zabeležena najmanjša incidenca raka materničnega vratu Sicer pa je bila leta 2012 zabeležena najmanjša incidenca raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih, to je v obdobju, odkar deluje Register raka RS. "V tem letu je zbolelo 117 žensk, skoraj polovico žensk manj kot leta 2003 (ko je bil uveden program Zora) in okoli 60 odstotkov manj kot v začetku 60. let, ko je bila incidenca raka materničnega vratu v Sloveniji največja – to je tudi v evropskem merilu odličen uspeh, " pove Primic Žakljeva.

Letos začeli pilotski projekt, usmerjen na preostalo ciljno populacijo Ker je po besedah sogovornice odziv v celoti okoli 71-odstoten, si želijo najti način, kako pritegniti še preostale ženske. Zato so, potem ko so lani preverjali metodo, letos januarja začeli 30 tisoč ženskam iz naključno izbrane mariborske in celjske regije, ki v najmanj štirih letih niso imele pregledanega brisa, postopno pošiljati vabila h ginekologu ali tester.

Raziskave po svetu so namreč po besedah Primic Žakljeve pokazale, da si nekatere ženske, če na dom dobijo testerje, raje same vzamejo vzorec, s katerim se nato določa okužbo z HPV. Če je ženska pozitivna, se jo nato povabi na ginekološki pregled.

"Če se bo na ta pilotski projekt odzvalo najmanj 20 odstotkov žensk, bomo skušali takšen način vabljenja vključiti v program," je še povedala Primic Žakljeva.

Sicer pa se lahko ženske na presejalni pregled Zora naročijo pri svojem izbranem ginekologu. Če ne pridejo same v treh letih, jih v četrtem letu na pregled povabi ginekolog. Če se tudi na to vabilo ne odzovejo, kar beleži register Zora, jim centralno vabilo pošlje Onkološki inštitut Ljubljana.

Na program Svit trenutno najmanjša odzivnost vabljene ciljne populacije Ciljna skupina presejalnega programa za raka debelega črevesa in danke Svit so moški in ženske, stari od 50 do 69 let. Na ravni celotne države je program začel delovati leta 2009, posamezni presejalni krog pa traja dve leti.

Kot so nam sporočili z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), je bila odzivnost v omenjenem programu leta 2009 36,9-odstotna, leta 2010 56,99-odstotna, leta 2011 58,30-odstotna, leta 2012 62,32-odstotna, leta 2013 60,09-odstotna in lani 60,43- odstotna.

V posamezen presejalni krog je vabljenih približno 500 tisoč oseb, na leto je to približno 250 tisoč oseb. V obdobju treh presejalnih krogov do konca leta 2014 so enkrat ali večkrat povabili približno 650 tisoč oseb, skoraj polovica je bilo presejanih. Lani je bila največja odzivnost v Goriški statistični regiji (69,45 odstotka) in Jugovzhodni statistični regiji (69,43 odstotka), najmanjša pa v Obalno-kraški (59,98 odstotka).

Sicer pa so nam z NIJZ še sporočili, da pri programu Svit trenutno poteka kvalitativna raziskava o razlogih za neodzivnost, na osnovi rezultatov te raziskave pa bodo oblikovali ukrepe za višjo odzivnost ciljne populacije.

Program Dora trenutno pokriva le 35 odstotkov ciljne populacije Ciljna skupina presejalnega programa za raka dojke Dora so ženske, stare od 50 do 70 let. Program trenutno z vabili pokriva le 35 odstotkov omenjene ciljne populacije, in sicer z območnih enot ZZZS Ljubljana in Maribor.

Ob tem je treba poudariti, da za ženske, ki niso z območja, kjer trenutno pošiljajo vabila, veljajo enake pravice za preventivno mamografijo kot pred uvedbo programa Dora. To pomeni, da imajo ženske, stare med 50 in 69 let s stalnim prebivališčem v Sloveniji, pravico do brezplačne preventivne mamografije vsaki dve leti, in sicer z napotnico osebnega zdravnika ali ginekologa.

Program je od začetka delovanja, to je aprila leta 2008, pa do junija 2014 k sodelovanju povabil 94.500 žensk, udeležilo pa se ga je 76 odstotkov vabljenih.

Ne spreglejte