Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
4. 10. 2013,
11.49

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

otroci

Petek, 4. 10. 2013, 11.49

8 let, 7 mesecev

Kako je biti otrok v današnji družbi?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Teden otroka, ki ga vsako leto v oktobru pripravlja Zveza prijateljev mladine Slovenije, letos poteka pod geslom Kako je biti otrok v današnji družbi.

Med prebivalci Slovenije je 17 odstotkov otrok – mladoletnih oseb. Tri četrtine jih živi z obema staršema. Najpogostejše ime pri dečkih je Luka, pri deklicah pa Lara, kažejo podatki Statističnega urada Slovenije (SURS).

Dogodki so namenjeni otrokom V Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS) program Tedna otroka, ki letos poteka od 6. do 13. oktobra, navajajo kot enega svojih osrednjih programov, namenjenega otrokom in otrokovim pravicam. Dogodki so namenjeni vsem otrokom, so brezplačni in dostopni, ne glede na materialni položaj staršev ali njihovih skrbnikov. Pri projektu pa sodelujejo tudi številna društva, lokalne skupnosti, šole, vrtci in druge institucije, pojasnjuje predsednica nacionalnega odbora za otrokove pravice pri ZPMS Liana Kalčina.

Teden otroka sicer temelji na obeleževanju svetovnega dneva otroka, ki ga je leta 1956 priznala Generalna skupščina Združenih narodov. Mednarodna zveza za varstvo otrok in Mednarodni fond za pomoč otrokom Unicef pa sta od leta 1957 skrbela za obeleževanje tega dne.

Otroci v Sloveniji … Otroci v Sloveniji so po podatkih Sursa stari povprečno 8,8 leta. V dveh tretjinah družin, ki jih sestavljajo eden ali oba starša in vsaj en mladoletni otrok, živita najmanj dva otroka. Tako tri četrtine otrok, ki živijo z vsaj enim od staršev, živijo tudi z vsaj enim bratom ali sestro.

Približno tri četrtine predšolskih otrok je vključenih v vrtce, od tega trije odstotki v zasebne vrtce. V običajno osnovno šolo ali v osnovne šole in zavode s prilagojenim programom je vključenih 98 odstotkov otrok v starosti od šest do 14 let, od tega jih v višji razred vsako leto napreduje več kot 99 odstotkov. Srednjo šolo obiskuje približno 94 odstotkov mladostnikov, starih od 15 do 17 let, ki so večinoma vključeni v srednje tehniško ali drugo strokovno ali srednje splošno izobraževanje. Zaposlen je vsak tisoči otrok med 15. in 17. letom starosti, brezposeln je vsak šeststoti.

Ne spreglejte