Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
2. 10. 2013,
14.29

Osveženo pred

3 leta, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

interventni zakon

Sreda, 2. 10. 2013, 14.29

3 leta, 4 mesece

Kaj interventni zakon prinaša s. p.-jem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Samostojni podjetniki bodo po sprejetem interventnem zakonu v zdravstveno blagajno vplačevali do 125 evrov mesečno, kar pomeni 20 evrov več kot do zdaj.

V koaliciji so se uskladili o zvišanju najnižje prispevne stopnje za obvezno zdravstveno zavarovanje za samostojne podjetnike za polovico zneska, ki ga je predvideval prvotni predlog interventnega zdravstvenega zakona. Po prvotnem predlogu bi se omenjena osnovna prispevna stopnja zvišala s 105 na 133 evrov.

Končni dogovor je, da je skrajna meja vplačil 125 evrov, torej osem evrov manj od prvotnega predloga na mesečni ravni, kar pomeni 96 evrov letno.

Če bo zakon v četrtek potrjen na vladi in pozneje v državnem zboru, bo začel veljati na začetku prihodnjega leta.

Učinek: do deset milijonov evrov

Zvišan prispevek za zdravstveno zavarovanje po zagotovilih ministra za zdravje Tomaža Gantarja v zdravstveno blagajno prinaša deset milijonov evrov letno, medtem ko sprejetje celotnega interventnega zakona prinaša okoli 50 milijonov evrov.

Primanjkljaj zdravstvene blagajne se bo sicer glede na najnovejše projekcije do konca letošnjega leta povzpel do okoli 84 milijonov evrov.

Višina prispevkov glede na zaslužek

Predlog, da bi bila višina prispevne stopnje samostojnih podjetnikov vezana na njihov dobiček, ni bil potrjen – zaradi trenutne tehnične neizvedljivosti. Na torkovem posvetu koalicijskih strank je bila sprejeta zaveza, da bo ta predlog rešitve pripravljen v sistemskem zakonu, ki bo omogočil ločevanje med podjetniki, ki imajo nizke prejemke, in tistimi, ki to zgolj prikazujejo.

Ne spreglejte