Petek, 23. 1. 2015, 13.15
8 let, 5 mesecev
Javni holding Ljubljana dolgov državljanov ne more kar tako odpisati
Združena levica (ZL) je na začetku prejšnjega tedna predstavila svoj predlog, kako pomagati 291 tisoč slovenskim državljanom, ki živijo pod pragom revščine. Prepričani so, da bi država v zameno za davčne olajšave podjetjem, ki so v državni lasti, lahko predlagala odpis dolga tistim, ki ne zmorejo poravnavati položnic za vodo, elektriko in komunalne storitve.
Pri tem so v ZL kot zgled predstavili primere držav, ki so to storile, in sicer Makedonijo, Islandijo in sosednjo Hrvaško.
S stališča poslovanja izvajalca storitev odpisa terjatev "kar tako" ne moremo podpreti, odgovarjajo v Javnem holdingu Ljubljana. Po njihovem mnenju bi odpis terjatev povzročil dodatne stroške, ki pa jih "ne moremo oceniti, saj vsi dolžniki niso nujno v slabem socialnem položaju".
V javnih podjetjih, povezanih v Javni holding Ljubljana, sicer v zadnjih letih zaznavajo povečanje števila neplačnikov. A kot pravijo, podatkov, v kakšnem socialnem položaju so neplačniki, nimajo.
V primerih plačilne nediscipline so v Javnem holdingu Ljubljana zavezani skladno z zakonodajo pravno ukrepati.
"Vse primere neplačil skrbno obravnavamo. Če odjemalci ne morejo poravnati dolgov, podjetja skušajo pomagati na različne načine, na primer z odlogom plačila oziroma s plačilom na obroke. Približno polovica dolžnikov na podlagi prejetih opominov pred tožbo poravna svoje dolgove, za drugo polovico pa podjetja začnejo sodno izterjavo," pojasnjujejo.
Nezmožnost sodne izterjave nastopi, ko ni na voljo izvršilnih sredstev, rubljivih predmetov, nepremičnin, ob izbrisu družbe iz sodnega/poslovnega registra oziroma ob stečaju ali prisilni poravnavi, osebnem stečaju in sodnem odpustu obveznosti dolžnika.
"Nezmožnost izterjave je treba dokazati. V tem primeru smo upravičeni do povračila DDV," so pojasnili v Javnem holdingu Ljubljana.