Janeza Janšo, ki ga je sodišče v Ljubljani v zadevi Patria spoznalo za krivega, bo po pisanju Dnevnika v isti zadevi zaslišan tudi na sodišču v Helsinkih.
Dnevnik
Finski tožilec pravi, da ne trdijo, da je nekdanji slovenski premier prejel kakršnokoli podkupnino, je pa v njihovi obtožnici opisan več kot le en način, kako bi lahko prišlo do podkupovanja. Glavna obravnava za slovenski del afere se bo na finskem sodišču začela prihodnji torek, sojenje pa naj bi trajalo do 24. oktobra. Na istem sodišču bo sledilo še sojenje o domnevnem podkupovanju na Hrvaškem.
Zdravnik Onkološkega inštituta se je po prvih izsledkih po neuradnih informacijah verjetno okužil v izolski bolnišnici. A zaradi dvomov o samem vzorčenju dokončnega odgovora še ni, piše Dnevnik. V Izoli medtem zanikajo, da bi se okužil pri njih, na Inštitutu za varovanje zdravja pa trdijo, da sta tako ljubljanski Onkološki inštitut kot izolska bolnišnica že poskrbela za odpravljanje legionele ter za zaščito bolnikov in zdravnikov.
V Dnevniku pišejo tudi o noveli zakona o avtorskih in sorodnih pravicah. Čeprav je pri pripravi sprememb sodelovalo več kot 40 udeležencev iz različnih interesnih združenj in organizacij, je to zakon, ki je po besedah nekdanjega direktorja urada za intelektualno lastnino Jurija Žureja pisan na kožo bogatim kolektivnim organizacijam, medtem ko bodo gostinci, pevski zbori in podobni uporabniki še vedno plačevali višjo ceno kot drugod v Evropi.
Delo
Četrtina ministrov zadnje vlade Janeza Janše se politike "ne gre več", ugotavljajo v Delu. Med njimi so Žiga Turk, ki si še ni našel službe, Janez Šušteršič, ki se je zaposlil v podjetju, ki ga vodita z ženo, v podjetništvo je šel tudi Radovan Žerjav, Aleš Hojs pa si je službo našel v državni investicijski družbi DRI. Drugi ministri, to so Ljudmila Novak, Franc Bogovič, Zvone Černač, Andrej Vizjak in Vinko Gorenak, pa so se presedli v parlament.
Nacionalni program za reševanje problematike mladih je po več letih čakanja spisan. Ta mesec bodo predstavitve, septembra bodo o njem razpravljali v državnem zboru. A predsednica Mladinskega sveta Slovenije Tea Jarc v Delu opozarja, da pri posameznem ukrepu ni določeno, v kakšnem znesku ga bo država financirala. Edina obljuba je,da bo vsota denarja odvisna od razpoložljivih sredstev.
V Delu so se razpisali tudi o razpletu zgodbe o grožnji evropske komisije za trgovino Pekingu z uvedbo visokih kazenskih carin na kitajske solarne panele. Pod pritiskom protidampinških postopov na drugih področjih in v strahu pred širjenjem trgovinske vojne je popolnoma popustil.
Večer
Župan Maribora Andrej Fištravec pričakuje, da se bo po najbolj optimističnem scenariju črpanje sredstev za mesto, ki ga udarjata alarmantna brezposelnost in katastrofalen gospodarski položaj, lahko začelo oktobra, piše Večer. Država je sicer več kot 66 milijonov evrov vredno pomoč obljubila že pred dvema mesecema.
V Večeru ugibajo, kdo ne bo nasledil nadškofa Antona Stresa in Marjana Turnška. Da to ne bosta začasna upravitelja Stanislav Lipovšek in Andrej Glavan, je bolj ali manj jasno. Za Ljubljano se je omenjalo že beograjskega nadškofa Stanislava Hočevarja, a je po Večerovih informacijah malo verjetno, da bi Vatikan nadškofa iskal zunaj Slovenije. Tako tudi ni verjetno, da bi to postal kdo iz Vatikana.