Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
13. 3. 2015,
12.05

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 13. 3. 2015, 12.05

7 let, 11 mesecev

Je Blendle rešitev za umirajoči tisk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Časopisi so svojo padajočo naklado neuspešno nadomestili z zaračunavanjem dostopa do vsebin na spletu. Nizozemski start up Blendle ponuja novo upanje z uvedbo mikrotransakcij za posamezni članek.

Blendle ponuja alternativo za umirajoči tisk Na svetu je le peščica časopisov, ki so uspešno izvedli prehod v digitalni medijski svet. Mednje spadajo globalni velikani, kot sta New York Times in Wall Street Journal. Veliki večini tiskanega časopisja preprosto ni uspelo prepričati uporabnikov z zaračunavanjem za vsebine, ki jih (ali njihove alternative) ti z vse manj truda lahko brezplačno najdejo na spletu. Tudi pri digitalno uspešnih časopisih prihodki iz digitalnega dostopa še ne nadomeščajo padajočih prihodkov iz tiskanega oglaševanja in distribucije. A nizozemski start up Blendle ponuja alternativo, ki je do zdaj prepričala že 200 tisoč uporabnikov.

Nepričakovan uspeh po manj kot letu obstoja Blendle je na zasičen medijski trg vstopil lani. Uporabnikom – za zdaj zgolj na domačem nizozemskem trgu – skozi aplikacijo ali spletno stran ponuja dostop do časopisov in revij, a na inovativen način. Uporabniki plačajo 20 centov za posamezen članek, nakup celotne publikacije ni potreben. Še več, če uporabniki s člankom niso zadovoljni, jim v zameno za argumentacijo nezadovoljstva Blendle denar vrne nazaj na kreditno kartico (ki je pogoj za uporabo storitve). Blendle je združil uspešno mikrotransakcijsko logiko iz sveta mobilnih aplikacij z vsebinami. Formula je vsaj za zdaj sila uspešna.

Uporabniki so zaenkrat zelo zadovoljni Alexander Klöpping, ustanovitelj in prvi mož podjetja, je za spletni portal Business Insider razkril, da jim je do zdaj uspelo privabiti 200 tisoč naročnikov, od katerih je okoli 20 odstotkov zdaj plačljivih uporabnikov. A kar je morda še bolj impresivno, je nizka stopnja zahtev za povračilo stroškov – le pet odstotkov uporabnikov, ki so do zdaj plačali za članek, je zahtevalo denar nazaj, večinoma pa je šlo za rumeni tisk in temu podobne revije.

Obeta se širitev na nove trge, prisotne pa so tudi že "main-stream" vsebine Blendle naj bi po navedbah različnih medijev načrtoval širitev na druge trge, prvi na seznamu naj bi bili Nemčija in Francija. Da ne gre za medijsko muho enodnevnico, daje slutiti tudi dejstvo, da sta v start up že lani polčetrti milijon evrov vložila medijska velikana New York Times in nemški Axel Springer. Še novejša potrditev poslovnega modela, ki ga Blendle ponuja, pa je razširjena ponudba vsebin. Do pred nekaj dnevi so bili tam nanizani nizozemski časopisi in revije, po novem pa bodo uporabnikom na voljo tudi Wall Street Journal, Washington Post in New York Times.

Slovenija v zaostanku Blendle je dostopen tudi slovenskim uporabnikom (uporabniški vmesnik zahteva malce lovljenja zaradi nizozemščine), ki pa so bili pred časom izpostavljeni podobni, a precej bolj omejeni in manj uspešni ponudbi. Sistem Piano je namreč za enotno naročnino nudil dostop do plačljivih vsebin na spletnih straneh večjih slovenskih časnikov. Revij in tujega tiska v sistemu ni bilo, eksotičen jezik in majhen trg pa sta poskrbela za odsotnost ekonomije obsega.

Ne spreglejte